Üstün yetenekli öğrencilerin matematik dersine karşı tutum ve özyeterlilik algılarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of attitudes and self efficiency perceptions on mathematics course
- Tez No: 607991
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GÖKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu tez çalışmasında ilk ve orta öğretimde öğrenim gören üstün yetenekli öğrencilerin, ma-tematiğe karşı tutumlarının ve özyeterliliklerinin bazı değişkenlerle ilişkisi incelenmiştir. Bu çalışma, İstanbul ve Ankara Büyükşehirleri ile Kastamonu ve Şanlıurfa illerinin Bilim ve Sanat Merkezlerine seçilen üstün yetenekli öğrencilerin katılımıyla gerçekleşmiştir. Yapılan bu araştırma için nicel veriler matematik tutum ölçeği ve özyeterlilik ölçeği yardımıyla top-lanmış ve nitel veriler için yarı yapılandırılmış̧ görüşme soruları ile kişisel bilgi formları kul-lanılmıştır. Araştırmanın yöntemi yakınsayan paralel desende karma yöntemle yapılmıştır. Çalışma grubunu, Bilim ve Sanat Merkezlerine devam eden 150 öğrenci ve bu öğrenciler-den random yöntemle seçilen 6 öğrenci oluşturmaktadır. Veri toplama araçları, matematik tutum ölçeği ve kişisel bilgi formu, özyeterlilik ölçeği ve görüşme sorularıdır. Verilerin ana-lizi, araştırma verileri karma yöntem ile yakınsayan paralel desen kullanılarak, elde edilen veriler Spss ve Nvivo yazılımları yardımıyla analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular şu şekil-dedir: Öğrencilerin matematiğe karşı tutum puanları ile özyeterlilik algıları arasında ilişki pozitif yönde ve orta düzeyde ilişki elde edilmiştir. Öğrencilerin cinsiyetleri, yaşları, okul türleri ve sınıfları ile matematiğe karşı tutumları arasındaki ilişki anlamlı bulunamamıştır. Aynı zamanda öğrencilerin özyeterlilik algıları ile cinsiyetleri, okul türleri ve sınıfları arasın-daki ilişki anlamlı bulunamamıştır. Öğrencilerin tercih ettikleri alanlara göre öğrencilerin matematiğe karşı tutum puanları arasında pozitif yönde ve orta düzeyde bir ilişki olduğu görülmektedir. Özyeterlilik puanları ile özyeterlilik algıları arasında istatiksel olarak anlamlı fark olduğu ve sayısal bölümü tercih edenlerin matematiğe karşı tutumları ve özyeterlilik puanları eşit ağırlık ve sözel bölümü tercih eden öğrencilerin tutum puanlarından daha yük-sek olduğu görülmektedir. Yaşa göre öğrencilerin özyeterlilik puanları ortalamaları arasında istatiksel olarak anlamlı fark elde edilmiştir, daha küçük yaş grubundaki üstün yetenekli öğrencilerin daha yüksek özyeterlilik puanı aldıkları görülmektedir. Araştırma sonuçları ışığında, matematik öğretmenlerine, araştırmacılara, program geliştirenlere yönelik çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the relationship between the attitudes and self-efficiency of gifted students in primary and secondary education with some variables is examined. This study was car-ried out with the participation of gifted students selected to the Science and Arts Centers of Istanbul and Ankara Metropolitan Areas and Kastamonu and Şanlıurfa provinces. For this research, quantitative data were collected with the help of mathematical attitude scale and self-efficiency scale and semi-structured interview questions and personal information forms were used for qualitative data. The method of research was done by mixed method in the parallel pattern that converges. The study group consists of 150 students attending science and arts centers and 6 students who are randomly selected from these students. Data collection tools, math attitude scale and personal information form, self-efficiency scale and interview questions. The data were analyzed using the parallel pattern that con-verges the research data with the mixed method, and the data obtained were analyzed with the help of Spss and Nvivo software. The findings are as follows: The relationship between students' attitude scores towards mathematics and their perceptions of self-efficiency has been achieved in a positive and moderate manner. The relationship between students' gen-der, age, school types and classes and their attitudes towards mathematics was not found to be significant. At the same time, the relationship between students' perceptions of self-efficiency and their gender, school types and classes were not found to be significant. It is observed that there is a positive and intermediate relationship between students' attitude scores towards mathematics according to their preferred areas. There is a statistically signif-icant difference between self-efficiency scores and self-efficiency perceptions, and atti-tudes and self-efficiency scores of those who prefer the numerical department are from the attitude scores of students who prefer equal weight and verbal higher. Statistically signifi-cant difference was obtained between the mean self-proficiency scores of the students ac-cording to age, and the higher self-efficiency scores of the skilled students in the younger age group were found to have higher self-efficiency scores. In the light of the results of the research, various recommendations have been presented to mathematics teachers, research-ers and program developers.