İspat-ı vacipte kozmolojik deliller (Risale-i Nur örneği)
Cosmological evidence of god's exitence (Risale-i Nur sample)
- Tez No: 607996
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
İnsanın ve evrenin varlığını sorgularken bunu, varlığı zorunlu ve kendinden olan(vacip) bir güç ile açıklamak, dinlerin ve bazı filozofların yoludur. Kelam ilminin ana konularından biri de Allah'ın varlığıdır. Kelamcıların ve filozofların kullandığı kozmolojik deliller, dış dünyadan yani evrenden yola çıkarak Allah'ın varlığını ispatlayan delillerdir. Tezimizde kozmolojik delilin ispat-ı vacipte ne derece etkili bir delil türü olduğunu ve Said Nursi'nin yazdığı Risale-i Nur KülliyatındaAllah'ın varlığını ispatlamada kozmolojik delile dair ele aldığı delilleri araştıracağız.İmana dair çeşitli meseleleri ele alan eser hakkında çok sayıda çalışmalar yapılmış olsa da özelde kozmolojik delili ele alışıyla ilgili çalışma yapılmamıştır. Tezimizde ilk önce İslâm kelamcılarının ve filozofların kozmolojik delili ele alışını inceledik. İkinci bölümde Risale-i Nur Külliyatında kozmolojik delilin ele alınışının üzerinde durduk.
Özet (Çeviri)
İt is the way of same religions and philosophers to explain this with wajib and compulsory power while questioning the presence of human and universe. One of the main subjects of Kalam knowledge is also the presence of God. Cosmological evidences that philosophers and theologians use are the evidences that prove the presence of God based on external world. We are going to search how much cosmological evidences dealing with cosmological evidences on proving the presence of God in Risale-iNur Corpus that Said Nursi wrote. Though many studies have been done the work which deals with various issues about faith actually a study of the work how it deals with cosmological evidence has not been done. In our thesis, firstly we have analyzed that İslâm theologians and philosophers deal cosmological evidence. In the second part, we studied cosmological evidence in Risale-iNur Corpus.