Edebiyatımızda berceste mısralar ve Harputlu Sadi'nin berceste mısralara dair eseri
Berceste verses in our literature and Sadi of Harput's work on berceste verses
  1. Tez No: 607995
  2. Yazar: OĞUZHAN GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ İHSAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada Muallim Sa'dî'ye ait olduğu kanısına vardığımız“İrsâli Mesel ve Tezyîn-i Cümel İçin Îrâdı Mümkün Olan Berceste Mısralar ve Güzîde Beyitler”eserinden yola çıkarak berceste mısralar ve buna benzeyen türler üzerinde durduk. Ele aldığımız eserin müellifini belirlemek için Türk İslam Edebiyatı'ndaki aynı isim veya mahlası kullanan şairlerin araştırmasını yapıp, hayatları hakkında bilgi vererek tezimize başladık. Tezimizin ikinci bölümünde Türk İslam Edebiyatı'nda diğer beyitler arasından kolayca sıyrılıp seçilebilen, atasözleri gibi akılda kalıcı olan, az sözle çok mana ifade eden edebi türleri örneklerle incelemeye çalıştık. Son kısımda ise tezimizin merkezine koyduğumuz Muallim Sa'dî'ye ait olan eseri transkripsiyon alfabesi ile latinize ettik. Aynı zamanda içerisinde bulunan mısra ve beyitlerin kimlere ait olduğunu da tespite çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this study, we have focused on berceste verses and similar genres based on the book İrsâli Mesel ve Tezyîn-i Cümel İçin Îrâdı Mümkün Olan Berceste Mısralar ve Güzîde Beyitler, which is believed to belong to Muallim Sa'dî. In order to determine the author of the work, we started our thesis by researching the poets who used the same name or pseudonym in Turkish Islamic literature and giving information about their lives. In the second part of our thesis, we tried to examine the literary genres, in Turkish Islamic literature, which can be easily chosen among other couplets, which are catchy like proverbs, which express meaning in a few words. In the last part of our thesis, we transliterated the work of Muallim Sa'dî with the transcription alphabet. We also tried to determine whose are the verses and couplets.