Seçim kampanyalarında yeni ikna stratejileri: 2019 İstanbul ve Ankara yerel seçim kampanyalarında Twitter kullanımı
New persuasion strategies in election campaigns: the use of Twitter in 2019 Istanbul and Ankara mayoral election campaigns
  1. Tez No: 608000
  2. Yazar: ORHUN ACAR ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE NAZLI AYTUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Modern demokratik toplumların temel ritüellerinden biri haline gelmiş olan seçimlerde, siyasi aktörler tarafından yürütülen seçim kampanyaları, çeşitli stratejiler üzerine şekillendirilen ikna etmeye yönelik bir dizi pratik ile seçmenlerin oy verme davranışı üzerinde sosyal etki yaratmaya dayanır. Bu bağlamda, seçim kampanyalarının tasarlanması, toplumsal değerler ve normların kapsamlı analizi ve seçmen tutum ve davranışlarına ilişkin derinlikli bir kavrayışla birlikte, seçmenle kurulacak bireyler arası iletişimden kitlesel iletişime kadar her türlü temas alanında ikna etmeye yönelik yapılandırılan politik mesajın yayılması, dolaşımda kalması, diyalog başlatması ya da geliştirmesine odaklanır. İnternet teknolojilerinin yaygınlaşması ve dijitalleşmenin getirdiği yeniliklerin hızla toplumsal yaşama eklemlenmesi ve önemli bir kamusal alan imkanı tanıması sebebiyle siyasi aktörler de tasarladıkları seçim kampanyalarında düşük ya da yüksek performanslarla sosyal medya platformlarını kullanmakta ve onlar vasıtasıyla çeşitli ikna stratejileri geliştirmektedir. Tüm bunlardan hareketle mevcut çalışma, seçim kampanyalarında ikna etmeye yönelik geliştirilen stratejileri, siyasi aktörlerin, sosyal medya platformlarından biri olan Twitter kullanımları özelinde incelemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Election campaigns, which have become one of the basic rituals of modern democratic societies, carried out by political actors are based on having social impact on the voting behavior with a series of persuasive practices shaped on various strategies. In this context, the design of election campaigns focuses on the dissemination of the political message structured to persuade in all areas of contact, ranging from interpersonal communication to mass communication with the electorate, initiation and development of dialogue with a comprehensive analysis of social values and norms, and a deep understanding of voter attitudes and behaviors. Owing to the widespread use of internet technologies, the rapid integration of the innovations brought by digitalization to the social life and the possibility of a public space, political actors use social media platforms with low or high performance in their election campaigns and develop various persuasion strategies by means of them. In the light of all the facts mentioned above, the present study aims to examine the strategies developed to persuade in election campaigns with the use of Twitter, one of the social media platforms that political actors use actively.