Amorf yapılı malzemelerin gama ve nötron zırhlama özelliklerinin Monte Carlo methodu ile incelenmesi
Investigation of gamma and neutron shielding properties of amorphous materials by Monte Carlo method
- Tez No: 608042
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LİDYA AMON SUSAM, DOÇ. DR. HÜSEYİN OZAN TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Yakın zamanlarda radyasyon alanındaki uygulamalar ve çalışmalar, insanları radyasyonla daha iç içe bir duruma getirmiştir. Radyasyondan korunmak için kurşun, beton gibi malzemelerin kullanımı yaygınlaşmıştır. Bu yaygınlaşmanın yanı sıra daha ekonomik, kullanışlı ve zararsız malzemelerin geliştirilmesi ve kullanılması önemli hale gelmektedir. Bu yüksek lisans çalışmasında üç farklı kimyasal yapıya sahip amorf cam malzeme grubunun gama ve nötron zayıflatma özellikleri araştırılmıştır. Gama ışınlarını zayıflatma parametreleri Kütle Zayıflatma Katsayısı (µ/ρ), Doğrusal Zayıflatma Katsayısı (µ), Yarılanma Değer Katmanı (HVL), Onda Değer Katmanı (TVL), Ortalama Serbest Yol (mfp), Etkin Atom Numarası (Zeff), Etkin Elektron yoğunluğu (Neff) ve Foton Geçiş Faktörü (TF) olarak yer almaktadır. Nötron zayıflatma parametresi olarak, Makroskopik Etkili Çıkarma Tesir Kesiti (ΣR) hesaplanmıştır. Foton Geçiş Faktörü(TF) MCNP4C Monte Carlo kodu ile hesaplanmıştır. İncelenen TZCNX, ZX ve BTCX amorf cam malzeme grubunda, kendi grupları arasında TZCN20, Z20 ve PTC1.0 en iyi gama ve nötron zayıflatma özelliğine sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, applications and studies in the field of radiation have made people more intertwined with radiation. The use of materials such as lead and concrete to protect against radiation has become widespread. In addition to this spread, it becomes important to develop and use more economical, useful and harmless materials. In this study, gamma and neutron attenuation properties of amorphous glass group having three different chemical structures were investigated. Gamma rays attenuation parameters Mass Attenuation Coefficient (µ / ρ), Linear Attenuation Coefficient (µ), Half-Value Layer (HVL), Tenth Value Layer (TVL), Mean Free Path (mfp), Effective Atomic Number (Zeff), Effective Electron density (Neff) and Photon Transmission Factor (TF). Macroscopic Effective Removal Cross Section (ΣR) was calculated as the neutron attenuation parameter. Photon Transmission Factor (TF) was calculated by MCNP4C Monte Carlo code. It was observed that TZCN20, Z20 and PTC1.0 had the best gamma and neutron attenuation properties in the amorphous glass material group of TZCNX, ZX and BTCX.