Neyzen Ahmed Şahin'in hayatı, eserleri, tasavvuf anlayışı ve mûsikîşinaslığı
Neyzen Ahmed Şahin's life, his works, his sufi conception and his musikiness
  1. Tez No: 608146
  2. Yazar: ZÜHAL AYŞE KAPTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM AKDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Müzik, Sanat Tarihi, Biography, Music, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Din Musikisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 403
Özet
Çağımızın en önemli Musikişinaslarından biri olan Neyzen Ahmed Şahin, çocukluğundan bu yana içinde mûsikî aşkı taşımış, gittiği her yerde Ezân ve Kur'ân okumuş; aldığı eğitimler ve yapmış olduğu uzun çalışmalar neticesinde mûsikî alanında uzman hale gelmiştir. Yapmış olduğu birçok beste, albüm, konser ve çalışmalar vardır. Aynı zamanda atölyesinde Ney dersleri vermekte ve dînî mûsikîye katkı sunmaya devam etmektedir. Neyzen Ahmed Şahin hayatı boyunca Allah adını her yerde duyurmaya çalışmış, bunu da Ezân, Kur'ân ve mûsikî ile başarmıştır. Halen de büyük bir aşkla bu yolda hizmet vermeye devam etmektedir. Tezde Ahmed Hoca'nın hayat hikâyesi kendi ifadelerinden yola çıkılarak aktarılmış, aynı zamanda meslektaşları ve arkadaşlarıyla görüşülmüş, hakkında çıkan yazı, haber ve TV-Radyo programlarından da faydalanılmıştır. Yapmış olduğu besteler ve bazı fotoğrafları tezin ek bölümünde paylaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Neyzen Ahmed Şahin is one of the most important Turkish religious musicians in our age who has carried music love, recited Azan and Quran everywhere he went since his childhood and has been a professional musician after having a strict training and long-term education in religious music. After all his years of work, he has done numerous compositions, records and has given lots of concerts. He has also been contributing to religious music by giving Ney lessons in his workshop. Neyzen Ahmed Şahin has been working to announce Allah everyplace he went during his lifetime, in deed he has achieved this goal via Azan, Quran and Religious Music. He is still serving this way with great passion. In this thesis, Ahmed Hodja's biography has been shared based on his personal narratives, interviews with his colleagues and fellows, articles-news about him and TV-Radio programs he has been invited. His compositions and personal photos has been also shared in the appendix of this thesis.