Aras Nehri balık faunası
Fish fauna of Aras River
- Tez No: 608236
- Danışmanlar: PROF. DR. DAVUT TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma kapsamında, Aras Nehri'nin Türkiye sınırları içerisinde kalan kısmının balık faunası incelenmiştir. Önceki araştırmacılar tarafından aşırı hesaplanan tür sayısı nedeniyle, bölgedeki balık faunası kesin bir bellirlilik kazanmamıştır. Bu belirsizliği bertaraf etmek amacıyla, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Su Canlıları Koleksiyonu'nda bulunan materyaller ve çalışma alanında gerçekleştirilen arazi çalışmaları ile toplanan örnekler incelenmiştir. Bu kapsamda, Acipenser persicus, Alburnus chalcoides, Alosa caspia, Caspiomyzon wagneri, Gambusia holbrooki, Luciobarbus caspius, Sabanejewia caspia, Sander lucioperca, Squalius orientalis ve Stenodus leucichthys türleri yukarı Aras Nehri balık faunası listesinden çıkarılmıştır. Alburnus hohenackeri'nin Türkiye'deki varlığı ilk defa balık örnekleri ile doğrulanmıştır. Bunun yanı sıra, Blicca bjoerkna ve Rhodeus amarus'un yukarı Aras Nehri'nde yayılış gösterdiği de ilk defa balık örnekleri ile doğrulanarak ortaya konulmuştur. Bu çalışma sonucunda, yukarı Aras Nehri ve drenajlarında yayılış gösteren 24 balık türünün olduğunu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In the scope of this study, actual fish fauna of upper Aras River in Turkey re-examined. Because of the overestimated records by previous researchers, exact fish fauna in the area was not clear. In order to clarify this situation and reveal actual fish species of Aras River in Turkey, fish samples of each species of the genus were obtained from Recep Tayyip Erdogan University Fisheries Collection and collected from fieldworks were conducted in the area. Acipenser persicus, Alburnus chalcoides, Alosa caspia, Caspiomyzon wagneri, Gambusia holbrooki, Luciobarbus caspius, Sabanejewia caspia, Sander lucioperca, Squalius orientalis and Stenodus leucichthys omitted from the fish fauna of the upper Aras drainages. The occurence of Alburnus hohenackeri in Turkey was confirmed by fish samples for the first time. In addition, the occurence of Blicca bjoerkna and Rhodeus amarus were firstly confirmed by fish samples in the upper Aras River. The findings of this study indicated that 24 fish species inhabiting in upper Aras river drainages.