Eu+3 katkılı Lu2O3 ve Gd2O3 ince film kaplamaların üretimi
Fabrication of Eu3+ doped Lu2O3 and Gd2O3 thin film coatings
  1. Tez No: 608268
  2. Yazar: ENES AKİF EZİRMİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ VEFA EZİRMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Sintilatör malzemeler, radyasyonu etkili bir şekilde absorbe eden ve absorbe ettikleri radyasyonu, görünür veya görünür bölgeye yakın spektral bölgede ışığa dönüştüren ve genellikle yüksek yoğunluğa sahip lüminesans malzemelerdir. Son yıllarda sintilatör ince filmlere olan ilgi artmıştır. Yüksek soğurma verimleri ve yüksek yoğunlukları nedeniyle, Lu2O3 ve Gd2O3 gibi nadir toprak elementlerine Eu+3 ilavesi ile elde edilen malzemeler, günümüzde sintilatör malzemeler olarak kullanılmaktadır. Sintilatör malzemeler genellikle kütlesel olarak üretilmekte ve optik geçirgenliği sağlayabilmek için bu malzemelere üretim sonrasında ısıl işlem uygulanmaktadır. Bu çalışmada Eu+3 ile katkılanmış Lu2O3:Eu+3 ve Gd2O3:Eu+3 sintilatör malzemeler, çeşitli taban altlıklar üzerine RF-PVD sistemi kullanılarak kaplanmış, elde edilen kaplamaların özellikleri XRD, SEM, EDS, AFM cihazları kullanılarak incelenmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda üretilen kaplamaların herhangi bir ısıl işleme gerek duyulmaksızın kristal yapıda olduğu ve optik olarak geçirgen özelliğe sahip olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Scintillator materials are generally high-density luminescence materials that effectively absorb radiation and convert absorbed radiation into light with wavelengths in or around the visible spectral region. In recent years interest in scintillator thin films has increased. Due to their high absorption efficiency and high density, the materials obtained by adding Eu3+ to rare earth elements such as Lu2O3 and Gd2O3 are used as scintillating materials. These materials are mass-produced, and heat treatment is applied to them to ensure optical transparency. In this study, Eu3+ doped Lu2O3: Eu3+ and Gd2O3: Eu3+ scintillator materials were coated on various substrates by using the RF-PVD system. In addition, the properties of the coatings were examined by using XRD, SEM, EDS and AFM systems. As a result of the studies, it is observed that the produced coatings have a crystal structure and an optically transparent feature without any heat treatment.