Katkısız ve evropiyum (Eu+3) katkili LaBo3 kristallerinin termolüminesans özellikleri
Thermoluminescence properties of pure and europium (Eu+3) doped LaBo3 crystals
- Tez No: 757918
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOPAKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Lantan Borat (LaBO3) ve LaBO3: xEu (x = % 0.25, % 0.50, % 1, % 2, % 3, % 4, % 5 kütlece) kristallerinin termolüminesans (TL) özelliklerinin incelenerek, doziemetrik özellikleri iyi olabilecek yeni lüminesans materyaller üzerinde araştırmalar yapmaktır. Bu amaç doğrultusunda sentezlenen LaBO3 fosforlarının kristalleşmelerinin oluşup oluşmadığını belirlemek için XRD ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Sentezlenen bu fosforların lüminesans özellikleri TL yöntemiyle incelenmiştir. LaBO3 ve Eu+3 katkılı LaBO3 fosforlarının 5 Gy beta dozu altında elde edilen ışıma eğrileri, farklı filtre kombinasyonları kullanılarak analiz edilmiş ve en uygun filtrenin IRSL-TL geniş band olduğu tespit edilmiştir. Eu+3 katkılı LaBO3 fosforları için en uygun kütle konsantrasyonunun % 0.5 Eu+3 olduğu belirlenmiştir. Doz-yanıt deneyi, farklı ısıtma hızları deneyi, başlangıç artış yöntemi, bilgisayarlı ışıma eğrisi ayrıştırma yöntemleri kullanılarak tuzak parametreleri (E, b, s) hesaplanmaştır. % 0.5 Eu+3 katkılı LaBO3 fosforunun dozimetre olarak kullanılabilirliğinin araştırılması amacıyla tekrarlanabilirlik ve solma (fading) dene
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the thermoluminescence (TL) properties of lanthanum borate (LaBO3) and LaBO3: xEu (x=0.25,-0.50,-1,-2,-3,-4%, and5 mass%) phosphor synthesized by a solid state method and as well as conducts research on novel luminescent materials with good dosimetric characteristics. LaBO3 phosphor crystallization was assessed via XRD measurements for the purpose of determining whether crystallization occurred. In order to investigate the luminescence properties of these synthesized phosphors, the TL method was employed. Different filter combinations were used to analyze glow curves of LaBO3 and Eu doped LaBO3 phosphors under 5 Gy beta radiation dose, and the best filters were determined. Optimal mass concentration for Eu doped LaBO3 is 0.5% Eu. Calculation of trap parameters of these phosphors was conducted using dose-response experiments, various heating rates, the initial rise method, and computerized glow curve deconvolution. The synthesized material was also tested for reusability and fading to investigate its dosimetric potential.