Soğuk stresine maruz kalmış sarıçam tohumlarında salisilik asitin çimlenme üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluating effects of salicylic acid on seeds germination of the scots pine under cold stress
- Tez No: 608272
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRALAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Salisilik asit bitkiler tarafından sentezlenen hormon benzeri yapıda olan ve hem biyotik hem de abiyotik stres etkenlerine karşı tolerans yanıtı oluşturan ve sinyal bileşiği olarak görev yapan organik bir molekül olarak tanımlanır. Yaptığımız çalışmada farklı konsantrasyonlarda (1, 25, 50, 100, 500, 1000, 5000 μM) uygulanan salisilik asitin, soğuk stresine karşı verdikleri çimlenme yanıtları araştırılmıştır. Sarıçam tohumları belirli konsantrasyonlarda (1, 25, 50, 100, 500, 1000, 5000 μM) salisilik asit içeren suda 24 saat inkübe edilip petri kabı içerisine ekimi yapılmıştır. Sonrasında ise belirlenmiş sıcaklıkta (16 °C) iklim dolabında (büyütme kabini) çimlenmeye bırakılmıştır. Sarıçam tohumları iki günde bir kontrol edilerek 4-5 ml su ilavesi yapılmıştır. Tohumların ekilmesinden 20 gün sonra çimlenen örneklerde; çimlenme oranı, toplam klorofil miktarı, toplam karotenoid miktarı, lipit peroksidasyonu, kök boyu uzunlukları, prolin, hidrojen peroksit, süperoksit dismutaz ve guaikol peroksidaz ölçümleri yapılmıştır. Çalışma bulguları incelendiğinde belirli konsantrasyonlarda (50 ve 100 μM) uygulanan salisilik asitin, düşük sıcaklığa karşı bitkide yanıt oluşmasına yardımcı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Salicylic acid can be defined as an organic molecule that is synthesized by plants and which acts as a signaling compound and has a tolerance response to both biotic and abiotic stressors. In our study, germination responses of salicylic acid treated at different concentration (1, 25, 50, 100, 500, 1000, 5000 μM) against cold stress of seeds were investigated. Scots pine seeds were incubated in water containing salicylic acid concentrations (1, 25, 50, 100, 500, 1000, 5000 μM) for 24 hours and planted in a petri dishes. Then seeds were allowed to germinate in the climate cabinet at the specified temperature (16 °C). Scots pine seeds were monitored every two days and 4-5 ml of water was added. End of the 20th days later on the germinated seeds germination rate, total chlorophyll content, total carotenoid content, lipid peroxidation, root length lengths, proline, hydrogen peroxide, superoxide dismutase and guaikol peroxidase were measured. According to the result of the study, it was found that salicylic acid treatment at particular concentrations (50 and 100 μM) promoted the plant to respond to low temperature.