Deneysel diyabet modeli oluşturulan ratlarda gebelik süresince hipokampusta piramidal nöron sayısındaki değişimin stereolojik olarak incelenmesi
Stereological examination of the change in the number of pyramidal neurons in the hippocampus during pregnancy in rats with experimental diabetes model
- Tez No: 608286
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ÇETİN RAĞBETLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu çalışmada Diyabetes mellituslu ve normal sıçanlarda, gebelik dönemlerindeki trimesterlere ait hipokampusta piramidal nöron sayısındaki değişim stereolojik yöntemlerle incelendi. Bunun için sıçanlar rasgele iki gruba ayrıldı. Kontrol grubu (n:18), diyabetes mellitus grubu; Streptozotosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan grup (n:18) olarak ayrıldı. Diyabetes mellitus grubuna tek doz olarak hazırlanan 45mg/kg STZ intraperitoneal (i.p) uygulandı. Kontrol grubuna herhangi bir işlem yapılmadı. Uygulamadan 3 gün sonra her iki grup tartılıp kan şeker değerleri ölçüldü, diyabet grubunda kan şekerlerinin 200mg/dl üzerinde olanlar diyabet olarak kabul edildi. Trimester dönemleri için 7, 14 ve 21. günlerde anestezi altında açılan sıçanlardan beyin dokuları çıkarılarak rutin takip ve boyama yapıldı. Sayısal yoğunluk hesaplaması için fiziksel disektör kesitleri 5 µm kalınlığında her altıncı kesit olmak üzere toplam beş kesit bütün gruplardaki hayvanlar için alındı. Nöron sayımı için tüm kesitler Hematoksilen ve eozin ile boyandı. Preparatların stereolojik incelemesinde tarafsız sayım çerçevesi ile hücre sayımı yapıldı. İstatistiksel analizde Mann-Whitney U testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, the change in the number of pyramidal neurons in the hippocampus of trimesters during gestation period in diabetic and normal rats with stereological methods was investigated. For this purpose, rats were randomly divided into two groups; control group (n: 18) diabetes mellitus group; Streptozotocin (STZ) experimental diabetic group (n: 18) was divided into. 45 mg/kg STZ was administered intraperitoneally (i.p) to the diabetes mellitus group. The control group did not undergo any procedure. Three days after the administration, both groups were weighed and their blood glucose levels were measured. In the diabetes group, those with blood glucose levels above 200mg/dl were considered as diabetes. Routine follow-up and staining was performed by removing brain tissues from rats opened under anesthesia on days 7, 14 and 21 for trimester periods. For the numerical density calculation, the physical disector sections were taken for each group of animals in a total of five sections, each sixth section with a thickness of 5µm. All sections were stained with Hematoxylin and eosin for neuron counting. In the stereological examination of the preparations, cell counts were performed with unbiased counting frame. Mann-Whitney U test was used for statistical analysis.