Parkinson hastalığında servikal stabilizasyon egzersizlerinin spinal postür, servikal propriyosepsiyon ve postüral instabilite üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of cervical spinal stabilization exercises on spinal posture, cervical proprioception and postural instability in patients with Parkinson's disease
- Tez No: 608291
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİRE KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu çalışma servikal spinal stabilizasyon egzersizlerinin Parkinson hastalarında spinal postür, servikal propriyosepsiyon ve postüral instabilite üzerine olan etkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. Bu amaçla Modifiye Hoehn-Yahr (H-Y) Evreleme Ölçeği'ne göre evre 2-3 arasında olan 18 Parkinson Hastası, çalışma ve kontrol grubu olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Çalışma grubuna geleneksel fizyoterapi ve servikal stabilizasyon egzersizleri, kontrol grubuna ise yalnızca geleneksel fizyoterapi programı uygulandı. Bireyler haftada bir kez fizyoterapist eşliğinde diğer günler ev programı şeklinde 8 hafta süresince bu programa devam ettiler. Çalışmanın sonunda tedavi öncesi ve sonrası yapılan değerlendirme sonuçları karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of cervical spinal stabilization exercises on spinal posture, cervical proprioception and postural instability in Parkinson's patients.For this purpose, 18 patients with Parkinson's disease stage 2-3 according to the Modified Hoehn-Yahr (H-Y) Staging Scale were divided into two groups as study and control groups.Traditional physiotherapy and cervical stabilization exercises were applied to the study group and only the traditional physiotherapy program was applied to the control group. Individuals continued this program for 8 weeks in the form of a home program on the other days under the guidance of a physiotherapist once a week. At the end of the study, pre- and post-treatment evaluation results were compared.