AML hastalarında NKp30 ve B7-H6, GAl-3, BAG6 ekspresyon düzeyleri ile NK hücre sitotoksitesi arasındaki ilişki
The relationship between expression levels of NKp30, B7-H6, GAL-3, BAG6 and cytotoxicity of NK cells in AML patients
  1. Tez No: 608290
  2. Yazar: BÜŞRA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Akut miyeloid lösemi (AML), hematopoetik progenitor hücrelerin farklılaşma basamaklarında, normalden daha fazla çoğalmasıyla karakterize edilen heterojen bir hastalık grubudur. AML tedavisinde son zamanlarda kaydedilen ilerlemelere rağmen prognozu hala kötüdür. Akut miyeloid lösemi gibi hematolojik malignitelerde NK hücre aktivitesi ve sitotoksitesi lösemi hücrelerinin öldürülmesi açısından oldukça önemlidir. Bu konuda yapılan birçok çalışma AML hastalarında NK hücre aktivitesi ve sitotoksitesinin oldukça düşük olduğunu göstermiş ve bunun nedenleri tam olarak saptanamamıştır. NK hücre aktivitesi ve sitotoksisitesindeki bu düşüş, hastalığın seyri, tedavisi ve tedavi sonrası tekrar etme açısından büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple, AML tedavisinde kullanılan ilaçların NK hücreleri üzerine yaptıkları direkt etkinin bilinmesi ve tedavinin bu doğrultuda devam etmesi hastalığın tamamen tedavi edilmesi açısından oldukça önemlidir. Daha önce yapılan çalışmalarda, bazı kemoterapatik ajanların NK hücre aktivitesi ve sitotoksitesi üzerine olan etkileri araştırılmış ama hangi mekanizmalar üzerinden geliştiği belirtilmemiştir. NK hücre aktivasyonundan sorumlu NKp30 reseptörü kanser hücrelerinin tanınmasında rol alan reseptörlerden biridir.Bu nedenle kanser hücrelerinden eksprese olan ligandları B7-H6, BAG6,GAL-3 ile olan ilşkileri son derece önemlidir. Son yapılan çalışmalarda ise aktivatör olarak bilinen bu ligandların soluble form olarak hücre membranından dökülmesi ile NK hücre inhibisyonuna sebep oldukları saptanmıştır. Bu durum kanser hücreleri tarafından kullanılan immün kaçış mekanizmalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çalışmada AML hücrelerinde bulunan NKp30 reseptörü ligandlarının membranöz ve solubl formlarının normal bireylere göre ekspresyonlarının nasıl bir değişim gösterdiği ve bunun NKp30 üzerinden NK hücre sitotoksitesine olan etkileri araştırılacaktır. Tedavi sonrası bu moleküllerin ekspresyon düzeylerinin nasıl değiştiği de tespit edilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Acute myeloid leukemia (AML) is a heterogeneous group of diseases characterized by proliferation of the hematopoietic progenitor cells at different stages. Although the recent progres in AML treatment prognosis is still poor. In hematological malignancies such as acute myeloid leukemia, NK cell activity and cytotoxicity are very important in terms of killing leukemia cells. Many studies have commit that NK cell activity and cytotoxicity are quite in AML patients, and the causes are not completely established. This decrease in NK cell activity and cytotoxicity is of great importance in terms of disease progression, treatment and post-treatment recurrence. For this reason, it is very important that the drugs used in AML treatment know the direct effect on the NK cell and that the treatment is continued in this direction in order to completely cure the disease. In previous studies, the effects of some chemotherapeutic agents on NK cell activity and cytotoxicity have been investigated, but it does not indicate which mechanisms are developed. The NKp30 receptor responsible for NK cell activation is one of the receptors involved in the recognition of cancer cells. Therefore, the association of the ligands that are expressed in cancer cells with B7-H6,BAG6,GAL-3 is extremely important. In recent studies, it has been determined that these ligands, know as activators, are responsible for NK cell inhibition by shedding from the cell membrane as soluble form. One of the immunological escape mechanisms used by these cancer cells is challenge. In this study, we will investigate how the expression of the membrane and soluble forms of NKp30 receptor ligandsin AML cell is altered relative to normal individuals and the effects of NKp30 on NK cell cytotoxicity.