Serebral palside kullanılan alt ekstremite ortezlerinin enerji tüketimine etkisi ve enerji tüketimini etkileyen diğer faktörler
The effect of lower extremity ortheses on energy consumption in children with cerebral palsy and other factors affecting energy consumption
  1. Tez No: 608310
  2. Yazar: ASLI ÇALIŞKAN UÇKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Fizik Tedavi Ve Rehabilitasyon Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
AMAÇ: Serebral palsili çocuklarda; kas güçsüzlüğü, dengesizlik, deformite gibi nedenlerle verilen alt ekstremite ortezlerinin enerji tüketimine etkisini araştırmaktır. HASTA ve YÖNTEMLER: Çalışmaya 4-13 yaş arası 48 serebral palsili hasta dahil edildi. Hastalar kullandıkları ortez tiplerine (eklemli, solid PAFO“polietilen ayak bilek ayak ortezi”, GRAFO“Yer reaksiyonlu ayak bilek ayak ortezi”,UYO“uzun yürüme ortezi”, KYO“kısa yürüme ortezi”) göre gruplara ayrıldı. Ortezsiz ve ortezli yürüyüş ile elde edilen yürüme mesafesi, hızı ve kalp hızına göre ölçülen ETİ (enerji tüketim indeksi) değerleri karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The aim of this study is to investigate the effect of lower extremity orthoses, which are given due to muscle weakness, imbalance, deformity, on energy consumption in children with cerebral palsy. PATIENTS AND METHODS: 48 patients with cerebral palsy aged 4-13 years were included in the study. The patients were divided into groups according to the orthotic types they used (articulated, solid PAFO“polyethylene ankle foot orthosis”, GRAFO“Ground Reaction Foot Orthosis”, metallic knee-ankle-foot-orthosis (KAFO), and metallic AFO). The ECI (energy consumption index) values measured according to walking distance, speed and heart rate obtained by walking with or without orthosis were compared.