Savunma sanayi harcamaları ve makro ekonomik değişkeler arasındaki ilişki; Kırılgan ülkeler örneği
Relationship between defense industry expenditures and macroeconomic changes; Example of fragile countries
  1. Tez No: 608311
  2. Yazar: ÖMER ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Economics, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Savunma sanayi ve savunma harcamaları ile ilgili geçmişten günümüze birçok çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmaları incelediğimizde daha çok savunma harcamalarının büyüme ve kalkınma ile olan ilişkisi ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Genelde ülke grupları değişkenlik gösterdiği için ülke bazında farklı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmada savunma yapılan harcamaların kırılgan ülkelerin makro ekonomik değişkenler üzerinde ilişki ortaya koyulmaya çalışılacaktır. Bu ilişkiyi ortaya koymak için ekonometrik yöntemler kullanılarak ilişkinin yönü derecesi belirlenecektir. Sonuç olarak çalışılacak kırılgan ülkelerin savunmaya yaptıkları harcamaların bu değişkeler deki olumlu olumsuz yönleri ortaya çıkarılarak çözüm yolları üretilmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
There are many studies on defense industry and defense spending from past to present. When we examine these studies, it has been tried to reveal the relationship of defense expenditures with growth and development. As country groups generally vary, different results are obtained by country. In this study, it will be tried to explain the relationship between the macroeconomic variables and the fragile countries. The degree of direction of the relationship will be determined by using econometric methods to reveal this relationship. As a result, the negative aspects of the expenditures of the fragile countries in defense will be revealed and solutions will be tried to be produced.