Türk sinemasında ürün yerleştirme: 1989'dan günümüze kadar en çok hasılat yapan filmlerin karşılaştırmalı içerik analizi
Product placement in Turkish cinema: Comparative content analysis of the most watched films from 1989 to present
- Tez No: 608313
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Reklam kavramı insanlık tarihinde alışveriş yapma ile birlikte başlamıştır. Tarih boyunca mal kavramıyla ekonomik hayatın gelişmesiyle her dönemde karşımıza çıkmıştır. Ticaretin gelişmesi pazarlamanın var olmasıyla mal ve hizmetler hayatımızda artık zorunlu hale gelmiş ve reklam kendinin geliştirmek için farklı alanlara yönelmiştir. Kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmasıyla birlikte hayatımızda daha fazla yer edinmiştir. Reklamcılık geliştikçe literatürüne yeni kavramlar eklemiştir. Ürün yerleştirme kavramı bu kavramlardan biridir. Gizli reklam olarak da ifade edilen bu kavram etkili bir yöntem olarak kabul edilir. Ürün yerleştirme film veya televizyon sektöründe karşımıza çıktığında göze çarpmayacak şekilde görülür. Ürün yerleştirme ile yeni çıkan bir ürünü tanıtmak, hayali bir ürünü piyasaya sunmak için ortam hazırlamak ve var olan ürünün reklamını yapmak amacıyla kullanılmaktadır. Bu sayede de başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Televizyonda bir program ya da dizi izlenirken reklamlar çıktığında izleyiciler genel olarak diğer bir kanala geçmektedir. Tüketiciler bu reklam faaliyetlerine karşı olumsuz tutum sergilemektedirler. Bu geleneksel reklamlar tüketiciler üzerinde etkisini yitirmesi üzerine 'ürün yerleştirme' devreye girmiştir. Ürün yerleştirme; Ürünlerin sinema filmleri, bilgisayar oyunları, DVD, LCD, TV programları, müzik klipleri ve kitaplara yerleştirilmesi anlamına gelir. Sinema filmleri; ürün yerleştirmenin en başarılı uygulandığı alandır. Ürün yerleştirme etkili ve ucuz bir yöntemdir.Bu çalışmada Türkiye'de 1989'dan sonra gösterime giren en çok hâsılat yapan 20 yerli filmde uygulanan ürün yerleştirme stratejileri içerik analiz yöntemi ile incelenmiştir. Bu filmlerde hangi markalara yer verilmiştir ve bu markalar ekranda kaç saniye veya dakika yer almıştır bununla ilgili araştırma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of advertising has started with the beginning of shopping in human history. Throughout the history of economic life with the development of the concept of goods has come across us in every period. With the development of trade and the existence of marketing, goods and services have become compulsory in our lives and advertising has turned to different fields to develop itself. With the spread of mass media, it has gained more place in our lives. As advertising has developed, it has added new concepts to its literature. The concept of product placement is one of these concepts. This concept, which is also referred to as confidential advertising, is considered an effective method. Product placement is unobtrusive when it comes to the film or television industry. It is used to introduce a new product with product placement, to prepare an environment to present an imaginary product to the market and to advertise the existing product. In this way, successful results are obtained.When a program or series is being watched on television, when the ads appear, viewers generally switch to another channel. Consumers have a negative attitude towards these advertising activities. Geleneksel Product placement 'came into play after these traditional ads lost their influence on consumers. Product placement; It means placing products in movies, computer games, DVD, LCD, TV programs, music clips and books. Cinema films; product placement is the most successful field. Product placement is an effective and inexpensive method.This study examined the revenue with the highest number of impressions entering Turkey after 1989, 20 domestic movie product placement strategies implemented in the content analysis method. Which brands are included in these films and how many seconds or minutes these brands appear on the screen have been researched