2000'li yıllarda muhalefet partisi olarak CHP
CHP as an opposition party in the 2000s
  1. Tez No: 608323
  2. Yazar: İBRAHİM KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Siyasi söylem ve politikalarda dönüşüm gösteren CHP'nin muhalefet partisi olarak 2002 ile 2015 yılları arasındaki dönemde muhalefet etme tarzı bu çalışmada araştırılmış ve bu araştırmada ülke gündeminde önemli görülen olaylar incelenmiştir. Tez üç bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde; siyaset, siyasi iktidar, siyasi muhalefet ve siyasi partiler kavramsal ve tarihsel olarak incelenmiştir. İkinci bölümde 1950 yılındaki seçimler sonrasında muhalefet partisi konumuna düşen Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1950-2002 yılları arasında faaliyetleri, politikaları, yaşadığı dönüşümleri ve iktidara karşı muhalefet etme tarzı incelenmiştir. Üçüncü bölümde 2002-2015 yılları arasında hem Deniz Baykal hem de Kemal Kılıçdaroğlu döneminde ülke gündemini etkileyen belirli olaylar çerçevesinde partinin muhalefeti incelenmiştir. CHP 2000'li yıllarda parti içindeki kurultaylarla beraber tüzük değiştirilirken lider değişimi ile beraber söylem değişikliği olmuştur. Tüm bu değişimler CHP'nin“Yeni CHP”sloganıyla siyaset sahnesinde yer almasını sağlamıştır. CHP her zaman siyaset sahnesinde önemli bir konumda olmuştur. 2010 yılında lider değişikliğinden itibaren muhalefet olarak söylem ve politikalarında değişikliğe giden parti zaman zaman iktidarı yıpratsa da muhalefet olarak zayıf kalmıştır. Bu zayıf kalmanın temel sebebi kurucu ideolojinin gerekleri ile yeni düzenin talepleri arasında sıkışıp kalma durumu olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the opposition style of the CHP as the opposition party in period between 2002 and 2015 that showed transformation in political discourse and policies was researched, and the events considered important in the agenda of the country were examined. The thesis is composed of three chapters. In the first chapter, politics, political power, political opposition, and political parties are examined conceptually and historically. In the second chapter, the activities, policies, transformations, and the style of opposition to the party in power of the Republican People's Party (CHP), which became an opposition party after the 1950 elections, were examined. In the third chapter, the opposition of the party was reviewed within the framework of certain events affecting the country's agenda during Deniz Baykal and Kemal Kılıçdaroğlu's leadership period of between 2002 and 2015. In the 2000s, the CHP changed the party bylaws with the party caucuses within the party, and the discourse changed with the change of leader. All these changes have enabled the CHP to take part in the political scene with the slogan“New CHP.”CHP has always held a significant position in Turkey's political scene. Since the change of leader in 2010, although the party has changed its rhetoric and policies as an opposition party and debilitated the party in power from time to time, it remained weak as the main opposition. The main reason for this weakness has been the occasion of being trapped between the requirements of the founding ideology and the demands of the new order.