Günümüz sinema filmi tanıtım sürecinde üretilen film afiş türleri
Film poster genres produced during current cinema film promotion process
  1. Tez No: 608322
  2. Yazar: ONUR KULAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. ÇİĞDEM DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeni Medya Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada Türk sinema sektöründe filmlerin tanıtım sürecinde yer alan ancak daha önce yazılı bir kaynakta sınıflandırılması yapılmamış afiş türlerinin belirlenmesi ve tanımlarının yapılması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde, afişin tanımı, tarihçesi ve öncüleri ele alınmıştır. İlk tasarım örnekleri olan mağara duvarlarına yapılan çalışmalar ve dünya tarihindeki ilk afiş çalışması işlenmiştir. İkinci bölümde afişin tarihçesi, gelişimi ve türleri işlenmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde sinemada afiş tarihi ve sinema afiş tasarım öncüleri konu alınmıştır. Sinemada afiş tasarım öğeleri, renk, tipografi ve ana görsel başlıkları altında incelenmiştir. Dördüncü bölümde sinema filmi tanıtım süreci ve bu süreç içerisinde afişin yeri işlenmiştir. Tanıtım sürecinde ortaya çıkan film afişleri bu bölümde tanımlanmış ve örneklerle anlatılmıştır. Ayrıca tanıtım sürecinde afişin önemi ve bu süreçte bir film için tasarlanan afiş türleri tanımlanmıştır. Uygulama kısmında tanıtım sürecinde ortaya çıkan film afiş türleri için afiş üretimi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to identify and define the types of posters which are included in the promotion process of films in Turkish cinema sector but which have not been classified in a written source before. In the first part of the study, the definition, history and pioneers of the poster are discussed. The first examples of design are the cave walls and the first poster work in the history of the world. In the second part, the history, development and types of the poster are discussed. In the third part of the study, poster poster history and pioneers of cinema poster design are discussed. Poster design elements in cinema were examined under color, typography and main visual titles. In the fourth chapter, the introduction process of the cinema film and the place of the poster in this process are discussed. The movie posters that emerged during the promotion process are described in this section and explained with examples. In addition, the importance of posters in the promotion process and the types of posters designed for a film were defined. In the application part, banners were produced for the types of film posters that appeared during the promotion process.