Manisa ve Isparta iç su avlak sahalarında balıkçılık yönetimi, stratejileri, sorun ve çözüm önerileri
Inland fisheries management, strategies, problems and solutions proposals in Manisa and Isparta fishing grounds
  1. Tez No: 608372
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP PULATSÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu tez çalışması ile Marmara Gölü ve Demirköprü Baraj Gölü (Manisa) ile Eğirdir Gölü ve Beyşehir Gölü (Isparta) olmak üzere dört avlak sahasında; balıkçıların sosyo-demografik ve sosyo-ekonomik yapısının, balıkçı filosunun sayı-niteliklerinin mevcut durumunun belirlenmesi ve balıkçıların gerek yönetim uygulamaları gerekse su ürünleri sektörüne ilişkin bazı konular, sorunlar, çözüm önerileri hakkında görüş ve düşüncelerinin tespiti amaçlanmıştır. Bu amaçla 2018 yılında 59 balıkçıya uygulanan anket verileri, istatistiki açıdan (mutlak-oransal hesaplamalar yapılarak ve doğrusal olmayan kanonik korelasyon analizi kullanılarak) değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; a) Manisa ve Isparta İli'nde balıkçıların sosyo-demografik özellikleri benzer olmakla birlikte, Beyşehir Gölü'nde nispeten daha genç nüfus, Eğirdir-Beyşehir Gölleri'nde ise daha eğitimli balıkçılar faaliyet göstermektedir b) Eğitim düzeyi yüksek balıkçılara göre, aşırı avcılık, pazarlama, su seviyesindeki değişiklikler balıkçılıkta karşılaştıkları önemli sorunlardır. Yasak dönemde-yasak av araçlarıyla avlanma doğal balık stoklarının azalmasında etkendir; son on yılda su ürünleri sektöründe herhangi bir gelişme olmamıştır c) Gelir ve eğitim düzeyi düşük balıkçılara göre ise ruhsatsız-yasak av araçlarıyla avcılık yapılması, cezaların caydırıcı olmaması sorundur; küçük balıkların avlanması stokların azalmasında etkendir. İç su balıkları avcılığındaki en önemli sorun çevresel problemler olup, balıkçılığın daha iyi yönetilebilmesi için çevresel koruyucu tedbirlerin alınması gerektiği görüşü ön plandadır d) Sektörde yaşanan sorunların çözümünde, eğitim düzeyi-gelir kaynakları yüksek balıkçılar yasal düzenlemelerin iyileştirilmesi ve yasal düzenlemelere uyulması görüşünü benimserken, daha düşük eğitim ve gelir seviyesine sahip balıkçılar, pazarlamada yaşanan sorunların giderilmesi gerektiğini düşünmektedirler. Çalışma bulguları ışığında, yörede iç sularda avcılığın ekonomik sürdürülebilirliğinin önünü açacak, balıkçılığı ikincil meslek konumundan kurtaracak etkin stratejilere ve balıkçı görüş-düşünceleri doğrultusunda ortaya çıkan yönetsel boşlukların doldurulmasına ihtiyaç bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the socio-demographic and socio-economic structure of the fishermen, the current status of the number and quality of fishing fleet, the determination of the fishermen's thoughts and opinions on the matters, problems and solution suggestions regarding the management techniques and aquaculture sector in four fishing areas, Marmara Lake, Demirkopru Dam Lake (Manisa), Egirdir Lake and Beysehir Lake (Isparta). The data of the survey conducted in 2018 on 59 fishermen were evaluated statistically using absolute-proportional calculations and non-linear canonical correlation analysis. According to the research findings; a) There is a relatively younger population in Lake Beysehir and more educated fishermen in Egirdir-Beysehir Lakes whereas the socio-demographic characteristics of the fishermen are similar in Isparta and Manisa provinces; b) Overfishing, marketing, water levels changes are important problems; fishing with illegal fishing gears during the prohibited fishing season plays an important factor in the decrease of natural fish stocks according to the fishermen with high level of education; c) Fishing with unlicensed-illegal fishing gears and punishment not being deterrent are the problems according to the fishermen with low income and level of education; fishing small fish is a factor in the reduction of stocks. The most important problem in inland aquaculture is the environmental problems. Therefore, it is foregrounded that in order to achieve a better managed fishery, measures of environmental protection should be taken; d) Fishermen with high education-income sources adopt the idea of improving legal regulations and complying with them, whereas fishermen with a low-level of education and income think that problems in marketing should be eliminated as a solution to the problem in the sector. In consideration of the findings, effective strategies which will result in economic sustainability of inland water fishing in the region and save fishery from being a secondary occupation are necessary. Moreover, the managerial gaps that emerge according to fishermen's views and thoughts, are to be fulfilled through an integrated approach.