Klinik veteriner hekimliğinde farmakoloji eğitim ve öğretiminin yeri ve önemi
Importance of pharmacology lesson in clinician veterinarians
- Tez No: 224872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Veteriner Hekimliği, Pharmacy and Pharmacology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Ülkemizde veteriner hekimlik mesleği daha çok ?Serbest Veteriner Hekimlik? olarak icra edilmektedir. Bu araştırmada serbest veteriner hekimlerin mesleklerini icra ederken öğrenim sürelerince aldıkları klinik dersler dikkate alınarak, farmakoloji eğitimin ve öğretiminin önemi ve meslek içindeki yeri araştırılmıştır. Araştırma 28 ayrı ilde (Konya n:73, Samsun n:22, Antalya; n:19, Burdur n:16, Aksaray n:15, Malatya n:13, Hatayn:12, Kayseri n:12, Karaman n:11, Balıkesir n:10, Osmaniye n:9, Manisa n:5, Afyonkarahisar n:5, Kırşehir n:4, İzmir n:3, Isparta n:3, Denizli n:3, Ankara n:3, Elazığ n:2, Sivas n:2, Gaziantep n:2, Adapazarı n:2, İçel n:1, Tekirdağ n:1, Yozgat n:1, Niğde n:1, Nevşehir n:1, Adana n:1) çalışan 13 ayrı üniversite (Selçuk Üniversitesi n:55, Ankara Üniversitesi n:55, Fırat Üniversitesi n:50, İstanbul Üniversitesi n:39, Uludağ Üniversitesi; n:16, Kafkas Üniversitesi; n:14, Yüzüncü Yıl Üniversitesi n:10, Adnan Menderes Üniversitesi n:4, Erciyes Üniversitesi n:3, Harran Üniversitesi n:2, Dicle Üniversitesi n:2, Afyon Kocatepe Üniversitesi n:1, Kırıkkale Üniversitesi n:1) mezunu 252 adet klinisyen veteriner hekim üzerinde gerçekleştirildi. Araştırmada sonucunda dersin 4. sınıfta okutulmasının (%75) uygun olacağı bildiridi. Ayrıca klinisyen veteriner hekimlerin %10'u aldıkları farmakoloji eğitiminin yetersiz olduğunu, %58'i dersin pratiğe aktarılabilir şekilde aktarılmadığını bildirmişlerdir. Ankete katılanların %50'sinin intörn eğitimi aldığı belirlenmiştir. İntörn eğitimi alan veteriner hekimlerin %86'sı eğitimin faydalı olduğunu ve %73'ü bir yıllık intörn eğitimlerinde 3 haftadan daha çok süre farmakoloji dersine gerek olduğunu bildirmişlerdir. Katılımcıların %10'u farmakoloji eksiklerinin olmadığını bildirmişlerdir. Klinisyen veteriner hekimler farmakoloji dersini, dahiliye dersinden sonra en önemli ikinci ders olarak belirtmişlerdir. Sonuç olarak farmakoloji ders programı, anlatım tekniği ile intörn eğitim programının gözden geçirilmesi gerektiği ve klinik öncesi ders olarak adlandırılan farmakoloji dersinin klinik dersler kadar önemli olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
In our country, veterinary medicine business is functioning by the professional veterinarians. In this research, the importance of pharmacological education application in veterinarian?s careers during carrying on their profession examined considering the clinic education. The research applied on 28 clinic veterinarian whom graduated from 13 different universities (Selçuk University n:55, Ankara University n:55, Fırat University n:50, İstanbul University n:39, Uludağ University n:16, Kafkas University n:14, Yüzüncü Yıl University n:10, Adnan Menderes University n:4, Erciyes University n:3, Harran University n:2, Dicle University n:2, Afyon Kocatepe University n:1, Kırıkkale University n:1) working in 28 different cities (Konya n:73, Samsun n:22, Antalya; n:19, Burdur n:16, Aksaray n:15, Malatya n:13, Hatay n:12, Kayseri n:12, Karaman n:11, Balıkesir n:10, Osmaniye n:9, Manisa n:5, Afyonkarahisar n:5, Kırşehir n:4, İzmir n:3, Isparta n:3, Denizli n:3, Ankara n:3, Elazığ n:2, Sivas n:2, Gaziantep n:2, Adapazarı n:2, İçel n:1, Tekirdağ n:1, Yozgat n:1, Niğde n:1, Nevşehir n:1, Adana n:1). By reason of the research it?s suggested that (75%) the pharmacological education should be thought in the 4th year of the education period. Although 10% of the clinic veterinarians reported that the pharmacological education is not sufficient and 58 %of the them reported that the practical methods of the pharmacological has not been thought. 50% of the interviewer had an intorn education. 86% of the interviewer who had taken the intorn education agrees that this education is efficient and 73% of them reported that in the intorn education period they need more than 3 weeks pharmacological training. 10% of the interviewers declare that they don?t have lack in pharmacology. Professional veterinarians define that the pharmacology lesson is the second important lesson after internal diseases. As a conclusion, the pharmacology teaching and expression system and the intorn period must be overviewed and pharmacology lesson which is defined as preclinical lesson is as important as the clinic lessons.