Farklı özelliklerde hidroksiapatit kullanılarak donepezil hidroklorit etken maddesinin salım kinetiğinin incelenmesi
Investigation of the release kinetics of donepezil hydrochloride active ingredient by using hydroxyapatite in different properties
  1. Tez No: 608377
  2. Yazar: YASEMİN BAHAR ÜST
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL AKYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
İlaçlar, hastalıkların semptomlarını kuvvetli bir şekilde önleyebilir ve hafifletebilirse de çoğu, düşük verime ve yan etkilere sahiptir. Günümüzde, yeni bir bakış açısı olarak nanopartikül taşıyıcılar çok ilgi çekmiştir. Bunlardan klinik çalışmalarda çokça kullanılan, dişlerin mine ve dentin tabakasında da bulunan kalsiyum fosfat esaslı bir madde olan hidroksiapatit (Ca5(PO4)3(OH), HAP), toksik olmama, mükemmel biyouyumluluktan dolayı ilaç taşıyıcı olarak düşünülmüştür. Her ne kadar nano HAP ın ilaç taşıyıcısı olarak kullanımı ile ilgili farklı görüşler mevcut ise de çok yönlü moleküller ile yüksek emilebilirlik ve bağlanma afinitesi nedeniyle, gen taşıyıcı, protein dağıtım ortamı için potansiyel bir talebe sahiptir. Bu çalışmada, kalsine edilmiş ve edilmemiş hidroksiapatit kullanılarak donepezil hidroklorit (Alzaymır hastalığı için aktif farmasötik bileşen) etken maddesinin salım kinetiği incelenmiştir. Salım kinetiğini iyileştirmek amacıyla PEG 1500, titanyum dioksit, jelatin ve karbopol 974 maddeleri hidroksiapatite ilave edilerek modifiye edilmiştir. Hazırlanan 9 farklı özellikteki kompozit tabletten pH 1,2 (mide vasatı), pH 6,8 (ön bağırsak) ve pH 7,4 (son bağırsak) ortamlarında donepezil HCl etken maddesinin salımı incelenmiş ve kontrollü ilaç salım sistemlerinde iyi sonuç verdiği gözlemlenmiştir. Ayrıca çalışılan kompozit tabletler SEM, XRD ve FT-IR' da karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Although drugs can effectively prevent and reduce disease symptoms, many have low and side effects. Today, the use of nanoparticle carriers as a new approach has been attracted a great deal of attention. Hydroxyapatite (Ca5(PO4)3(OH), HAP), which is a calcium phosphate-based substance in enamel and dentin layer of the teeth which is widely used in clinical studies, is considered as a drug carrier due to its non-toxicity and excellent biocompatibility. Although there are different views about the use of nano-HAP as a drug carrier, it has a potential demand for drug delivery due to its high absorbability and binding affinity with multifaceted molecules because of this, the gene carrier. The release kinetics of the active ingredient donepezil hydrochloride (active chemicals for Alzheimer's disease) from calcined and non-hydroxyapatite tablets was evaluated. Hydroxyapatite addition methods containing PEG 1500, titanium dioxide, gelatine and carbopol 974 were modified. The release of the active ingredient donepezil HCl from modified tablets was performed at pH 1.2 (stomach medium), pH 6.8 (anterior intestine) and pH 7.4 (last intestine) medium. In addition, SEM, XRD, and FT-IR were used for characterizing the composite tablets.