Servikal travmaların tedavisinde cloward operasyonunun yeri
  1. Tez No: 60840
  2. Yazar: HÜSEYİN ERDEM AK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
198i - 1987 yılları arasında servikal travma tanısıyla Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim Dalına yatırılan 78 vak'alık bir seride uygulanan tedavi yöntemleri arasında anterior yaklaşımlı füzyon olan Cloward operasyonunun yeri çeşitli parametrelerle karşılaştırma yapılarak tartışılıp, literatür ışığı altında sonuca varılmağa çalışıldı, 78 olgunun 42' sinde ($ 53»8) operatif tedavi uygulandı ve yalnız 9»unda ($ 21.4) ölüm görüldü. Konservatif tedaviye alınan 36 ($46.2) hastanın ll*inde (% 30.6) ölüm görüldü. Posterior füzyon yapılan hastalarda post operatif hiç ölüm gö rülmedi. Bu posterior füzyon uygulanan hastalarda konulan endikasyonun doğruluğunu teyid etmektedir. Servikal travma olguları içinde kliniğimize kabul edilen vak'alar- da {% 25*7) oranındaki ölüm sonucunun (% 11.5) lik kısmını operasyona alınanlar oluş turuyordu. Vak' alarm çoğunlukla görüldüğü grup, aktif yaş grubundaki (30 - 50 yaş) erkeklerden oluşuyordu, ölümle sonuçlanan olgular ise aynı yaş grubunda fazla idi* Sonuçta; yaş ve cinsin yalnız travma oluşu insidansında rolü olduğu, opera tif tedavinin konservatif tedaviden daha iyi avantajlar sağladığı kanısına varıldı. İyi seçilmiş uygun olgularda endikasyon yerinde konul upta uygulanacak posterior füz yon operasyonlarından da çok olumlu sonuçlar alınabileceği görüldü. Anterior füzyonun ise özellikle C seviyesi altındaki servikal travma olgularının tedavisinde üstünlüğü olduğu saptandı. Servikal travmalılarda erken dönemde iskelet traksiyonuyla kord ba sısının kaldırılması ömür boyu kalıcı sekellerin oluşmasını engelleyecek, endikasyonu- na göre seçilmiş olgulara yapılan erken dönemdeki Cloward operasyonuyla yeniden ya şama döndürülmüş olacaklardır.
Özet (Çeviri)
-58- SUMMARY : Between the years of I98I - 1987t 78 cervical traumatic cases were hospita lized at Atatürk University, School of Medicine, Neurosurgical Department, Among the treatments used in this serie, the role of anterior approached fusion operation of Cloward was compared with the certain parameters under the light of literature and after discussion, it was tried to reach a conclusion. Of 78 cases, in 42 (53«8 %) operative treatment was used, and only 9 cases (21 »4 $) of this group died. Of 36 (46,2 f0) patients who went under conservative treatment 11 (30,6 %) died. No postoperative death was seen among the patients who went under posterior fusion operation. This points out the exact indication for the patients who went under posterior fusion procedure. The role of general mortality was 25,7 % and the operative mortality was 11*5 % in our cases. Most of the patients were maleB, especially in the active age groups (30 - 50 ages). The mortality rate was higher in the same age group than the others. On conclusion, it was decided that operative treatment had better advantages than conservative treatment and age and sex had only a role in the number of incidences. In the cases in which the indication of posterior fusion operation was suitable, it was seen that very good results could be obtained. It was concluded that anterior fusion operation had a superiority especially in cervical trauma cases which were below the level of G_. In cervical trauma cases, to decrease the pressure on the cord in early period, with scelatal traction, will prevent the formation of permanent sequeles, and those, operated on Cloward procedure with an exact indication, will be turned back to life again.