Kalay fluorür (SnF2), asidüle fosfofluorür (APF), sodyum fluorür (NaF)'ün diş çürüğünü önleme açısından etkinlikleriin dikalsiyum fosfat dihidrat (DCPD) ara fazı oluşturarak in vitro incelenmesi ve bazı yüzeyel uygulamalardaki kullanılabilme olasılıklarının araştırılması
  1. Tez No: 60841
  2. Yazar: FERDA DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI VEL,CANGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Halk Sağlığı, Dentistry, Public Health
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Klinik olarak en çok kullanılan yüzeyel fluorür çözel tilerinden NaF, APF ve SnF'ün mineye DCPD çözeltisi ile ön uygulamalı olarak ya da doğrudan uygulanmasının etkinlikleri in vitro olarak araştırıldı. Araştırma kapsamına alınan 30 dişten 10'una NaF, 10'u- na APF, 10'una da SnF“ uygulandı. Apatitik yapıya katılmış mineye sıkı bağlı fluorür oranının nasıl artırılabileceği iki aşamalı bir yöntemle gös terildi. İlk aşamada, mine örneklerine pH sı 2.1 olan DCPD çö zeltisi 4 dakika uygulanarak mine yüzeyinde DCPD oluşturuldu. İkinci aşamada ise, mineye 4 dakika uygulanan fluorür çözeltisinin DCPD ile reaksiyona girmesi sağlandı. Araştırmanın sonucunda, DCPD çözeltisi ile ön uygulama yapılmış tüm gruplarda, hem minede tutulan fluorür oranının hem de apatitik yapıya katılmış mineye sıkı bağlı fluorür oranının kontrol yüzeylerden istatistiksel açıdan anlamlı olarak arttığı gösterildi. Fluorür çözeltileri DCPD ön uygulamasız olarak kulla nıldığında ise, yalnızca APF uygulanan örneklerde, minede,- 110 - istatistiksel açıdan kontrol yüzeyden anlamlı olarak farklı miktarlarda sıkı bağlı fluorür tutunması sağlanabildi. NaF ve SnF”uygulamaları ön uygulamasız kullanıldığında, minenin fluorür oranını önemli ölçüde yükseltemedi. Araştırma sonunda, DCPD ön uygulamasının minede sıkı bağlı fluorür oranını artırdığı gösterilmiş oldu.
Özet (Çeviri)
The cariostatic effect of the most widely used topical fluoride solutions in clinics such as NaF, APF and SnF_ has been evaluated in vitro when applied to enamel directly or pretreated with DCPD solution. Each solution has applied to ten samples; NaF to ten, APF to ten and SnF“ to ten out of totally 30 teeth. The mechanism of increasing the amount of closely bound fluoride which incorporates to apatitic enamel has been demonstrated in two stages. In the first stage, DCPD has been formed in enamel surface after treated with an DCPD solution of 2.1 pH in four minutes. Secondly, following pretreatment DCPD has been provided to react with fluoride solution for four minutes. The results of the research has demonstrated that in all of the DCPD pretreated groups, both values of either the total fluoride uptake of enamel and the amount of closely bound fluoride incorporated the enamel were higher than the control surfaces. The differences were statistically signifi cant.- 112 - When fluoride solutions were applied without pretreat- ment, only APF produced statistically significant amount of higher values of closely bound fluoride than controls, while as NaF and SnF”applications without pretreatment couldn't produce same effect. As a result of the research it has been shown that pretreatment with DCPD has increased the amount of closely bound fluoride in enamel samples.