Debriyaj kavramasındaki diyafram yay kabartma formunun ayırma strokuna etkisi
The effect of diaphragm spring emboss form in clutch on disengagement stroke
- Tez No: 608407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Kontrol Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Günümüzde otomotiv sektörü çok hızlı şekilde gelişmektedir. Müşteri istekleri, maliyetleri düşürme gereksinimi ve artan rekabet otomobil üreticileri için araştırma ve geliştirmeye yaptıkları yatırımları her geçen gün arttırmaktadır. Bu çalışmalar neticesinde de debriyaj sistemlerinde de değişiklikler meydana gelmiştir. Daralan zarf ölçülerine karşılık yüksek performans ve konfor beklenilmektedir. Bu faktörleri karşılamak adına debriyaj üreticileri yenilikçi çözümler tasarımlar ve malzemeler üzerinde araştırma ve geliştirmeler yapmaktadır. Bu tezin amacı; • Manuel vitesli araçların debriyajlarında kullanılan diyafram yayların kabartmalı ve kabartmasız olan tiplerinin baskı plakası ayırma strokuna etkisini, • Kavrama kuvvetlerini ve rulman yüklerinin karşılaştırılması, • Kavramadaki baskı sacı, mesnet yay ve langetlerin (şerit yay) deformasyon ve gerilmelerinin incelenmesidir. İtme tipi kavramanın otomotiv sektöründe çok yaygın kullanılmasının nedeni maliyet, güvenilirlik, titreşimlerin yürüyen aksamın izolasyonu, azalan eksenel boyut ve balata aşınmasının stabilizesi açısından bir çok avantaja sahip olmasıdır [1]. Bu çalışmada, diyafram yay kabartma formunun belirli bir diyafram yay üzerinde nasıl etki ettiği, ilgili bir debriyaj sisteminin ayırma performansına etkisi sayısal ve deneysel yöntemler kullanılarak incelenmiştir. Bu çalışmada debriyaj ayırma performansını etkileyen diyafram yayın parmak esneklik karakteristiği teorik yöntemle hesaplanmış, inceleme sonrasında SIEMENS NX 11.0 versiyonunun katı modelleme modülü kullanılarak diyafram yayın 1/18 ve kavramanın 1/3 lük üç boyutlu bir modeli oluşturulmuştur. Daha sonra, üç boyutlu modelin ANSYS Workbench yazılım versiyonu 18.1'de çalıştırılmasıyla yapısal analiz tamamlanmıştır. Elde edilen analiz sonuçlarına dayanarak ayırma performansını iyileştirmek için diyafram yayın üzerine farklı derinliklerde kabartma formu verilerek yeni diyafram yay modelleri oluşturulmuştur. Analizlerden elde edilen verileri deneysel olarak doğrulamak için, konvansiyonel ve 1 mm kabartma formu verilen diyafram yay tasarımına sahip bir baskı takımı üretilmiş ve bu baskı montajlar performans testine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak, hem performans testleri hem de analiz sonuçları dikkate alındığında, kabartma formu verilen diyafram yay tasarımlarının parmak rijitliğinin arttığı ve debriyaj sisteminde konvansiyonel modele göre debriyaj serbest bırakma noktasında daha iyi bir ayırma performansı ile sonuçlandığı görülmektedir. Farklı diyafram yay kabartma formuna sahip baskı montajların baskı plakasının hareketi, kavrama ve rulman yükleri, komponentler üzerindeki gerilme ve deformasyonlar nümerik olarak incelenmiştir. Ayırma stroku nümerik ve test sonuçları ile karşılaştırmalı olarak incelenmiş, çıkan sonuçların kıyaslanması ve değerlendirilmesi, değerlendirmeler kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, the automotive industry is developing very rapidly and dramatically. Customer demands, the need to reduce costs and increasing competition are increasing the investment needs in research and development for car manufacturers. As a result of these studies, changes have also occurred in clutch systems. High performance and comfort are expected in response to shrinking envelope sizes. In order to meet these requirements, clutch manufacturers are making research and development studies on innovative solutions designs and materials. The goal of this thesis; • To investigate the effect of the conventional and embossed types of diaphragm springs used in the clutch systems of manual transmissions to the release of the pressure plate, • To compare clamp loads and release bearing loads, • To investigate the deformations and stresses of cover, fulcrum ring and strap plate, The purpose of push-type the clutch is being used very commonly in the automotive industry is that it has many advantages in terms of cost, reliability, vibration-damping isolation, reduced axial dimension and stability of the facing wear [1]. In this study, how the form changes on a particular diaphragm spring and how a related clutch the system affects the release performance is examined by using numerical and experimental methods. In this study, stiffness of the diaphragm spring which affects the release performance of the clutch is calculated and after that, a 1/18 diaphragm spring and 1/18 clutch three-dimensional model was created by using solid modeling module of SIEMENS NX version 11.0. Afterward, the structural analysis was completed by running the three-dimensional model in ANSYS Workbench software version 18.1. Based on the results of the analysis, new forms of diaphragm spring model was created by giving new emboss forms on the diaphragm spring to improve performance. In order to compare the differences between the embossed models and the conventional model was analyzed structurally. Finally, in order to experimentally validate the data obtained from the analysis, a printing set with conventional and 1 mm embossed form diaphragm spring design was produced and these assemblies were tested for performance. As a result, when both performance tests and analysis results are considered, it is seen that the embossed diaphragm spring designs increases finger stiffness and results in a better separation performance in the clutch system compared to the conventional model and clutch release point. Pressure plate lift, clamp and release load, stresses, and deformations on two diaphragm spring types were investigated numerically. The disengagement was examined comparatively with the numerical and test results, and the comparison and evaluation of the results were given in the evaluations section.