Yol ağı kavşaklarında trafik akışının simülasyonu ve konfigürasyondaki değişim etkilerinin araştırılması
Simulation of traffic flow at intersections and investigation of the effects of configuration changes
  1. Tez No: 608423
  2. Yazar: CAN BOZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH GÜLGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Günümüzde kentlerin nüfusu hızla artmaktadır. Artan kentsel nüfus içerisinde insanlar günlük hayatlarının önemli bir kısmını ulaşım faaliyetinin içinde geçirmektedir. Şehir yöneticileri tarafından trafikte geçirilen sürenin kısaltılması amacıyla yüksek maliyetli yol ağı ve kavşak düzenlemeleri yapılmaktadır. Uygulanan düzenlemelerin planlanmasında farklı yaklaşımlar ve programlar kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında kavşak bazında trafik akış modellenmesi yapılmış ve düzenlenen kavşak konfigürasyonlarının trafik simülasyonu kullanılarak etkileri araştırılmıştır. Çalışmada şehirleşme hakkında genel bilgilerden bahsedilmiş, ulaştırma mantığı ve tarihi hakkında bilgi verilmiştir. Simülasyon kısmında ise model simülasyon kavramı, trafik akışının oluşturma yaklaşımları, trafik simülasyonlarının çalışma prensipleri ve Simulation of Urban Mobility (SUMO) hakkında detaylı bilgi verilmiştir. Test çalışmasında, İstanbul ili Esenler ilçesi Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü'nün Güneyinde bulunan kavşak bölgesinde 2012 öncesi ve sonrası yapılan düzenlemelerin sonuçları irdelenmiştir. Çalışma alanında 3 farklı yöntemle trafik akışı oluşturulmuştur. Raslantısal DuaRouter modülü, dedektör dosyalarını kullanan DfRouter modülü ve gözlemlere dayalı kullanıcı tarafından oluşturulan akışlar karşılaştırılmış, kişisel gözlemler ile kullanıcı tarafından oluşturulan akışların trafiği daha iyi modelleyebildiği gözlemlenmiştir. Simülasyon ortamında düzenlenen kavşağın eski halinden akıcı olduğunun görüldüğü, ancak gerçek hayatta karşılaşılan trafik kurallarına uyulmaması, bağlantılı kavşaklarda oluşan trafik yoğunlukları gibi nedenlerden dolayı yapılan düzenlemenin tam başarıya ulaşmadığı sonucuna varılmıştır. Bu nedenle yapılan kavşak düzenlemelerinin belirli bir alan içerisinde değil bütünsel bir yaklaşım içerisinde yapılması gerekliliği sonucuna varılmıştır. Sonuç olarak SUMO ile yapılan kavşaklardaki yol ağı modellerinin, trafik akışı üzerindeki etkilerinin hem görsel hem de rakamsal olarak gözlemlenebildiği anlaşılmıştır. Gelecekte yapılacak çalışmalarda açık kaynaklı ve kullanıcı dostu SUMO programı kullanılabilir. Akademi, özel sektör ve kamu kuruluşlarında açık kaynaklı SUMO programı kullanılarak trafik akışı kolaylıkla modellenebilir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the population of cities is increasing rapidly. Within the growing urban population, people spend a significant portion of their daily life in transportation. In attempt to shorten the time spent in traffic by city managers, high-cost road network and intersection arrangements are made. Different approaches and programs are used in the planning of the regulations. In this thesis, traffic flow modeling is performed on the intersection basis and the effects of the arranged intersection configurations are investigated using traffic simulation. In this study, general information about urbanization is mentioned and information about transportation logic and history is given. In the simulation section, detailed information about the concept of model simulation, approaches of creating traffic flow, working principles of traffic simulations and Simulation of Urban Mobility (SUMO) is given. In the test study, the results of the pre- and post-2012 arrangements in the junction area located in the south of the Davutpaşa Campus of the Yıldız Technical University in the Esenler district of Istanbul were examined. Traffic flow was created in the study area by three different methods. The random DuaRouter module, the DfRouter module using detector files and the user-generated flows based on the observations were compared. It was observed that with personal observations the user-generated flows could better model the traffic. Although it is seen that the intersection organized in the simulation environment is more fluent than the former, it was concluded that the regulation can not achieve full success due to reasons such as non-compliance with traffic rules and traffic intensities at the connected intersections. For this reason, it is concluded that the junction arrangements should be made in a holistic approach and not in a specific area. As a result, it is understood that the effects of road network models at intersections with SUMO on traffic flow can be observed both visually and numerically. At the studies in future, open source and user-friendly SUMO program can be used. Traffic flow can be easily modeled in the academic, private sector and public institutions by using the open source SUMO program.