Borçka Baraj Gölü (Artvin)'nde yaşayan yayın balığı (Silurus glanis L., 1758)'nın biyo-ekolojik özelliklerinin belirlenmesi
Determination of the bio-ecological characteristics of the European catfish (Silurus glanis L., 1758) inhabiting Borçka Dam Lake (Artvin)
- Tez No: 608424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KALAYCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada, Borçka Baraj Gölü (Artvin)'nde yaşayan yayın balığı (Silurus glanis L., 1758)'nın büyüme ve beslenme özellikleri ile üreme biyolojisi ilk kez incelenmiştir. Şubat 2016-Kasım 2017 arasında yapılan örneklemelerde toplam 156 adet yayın balığı yakalanmış olup 99 dişi ve 57 erkek birey örneklenmiştir. Tüm örneklerin total boyları 20,6-145,0 cm, ağırlıkları ise 56,33-21452 g arasında değişmiştir. Yayın balığı bireylerinin 1-11 yaşları arasında dağılım gösterdiği tespit edilmiş olup, dişi bireylerin 1-4, erkek bireylerin ise 2-5 yaş gruplarında yoğunlaştığı tespit edilmiştir. Ortalama kondisyon faktörü dişiler için 0,631±0,010 ve erkekler için 0,627±0,024 olarak hesaplanmıştır. İlk cinsi olgunluk boyu dişilerde 85,0 cm, erkeklerde ise 79,9 cm olarak belirlenmiştir. Toplam fekondite 30379 ile 301356 adet arasında ve ortalama 179043±335,320 adet yumurta olarak hesaplanmıştır. GSİ değerleri ve ovaryumların histolojik olarak incelenmesi sonucu yayın balıklarının üreme periyodu Temmuz-Eylül ayları arasında olup üremenin Eylül ayında ise tamamen sona erdiği tespit edilmiştir. Ortalama yumurta çapı üreme döneminde 2,547±0,059 mm olarak ölçülmüştür. Büyüme dişilerde izometrik, erkeklerde ve tüm bireylerde negatif allometrik olarak tespit edilmiştir. Yaş-boy ilişkisine ait büyüme denklemleri, dişi bireylerde Lt=249,11 (1-e-0,075(t+0,825)), erkek bireylerde, Lt=283,90(1-e-0,059(t+1,241)) ve tüm bireylerde, Lt=252,49(1-e-0,073(t+0,913)) olarak belirlenmiştir. Araştırmada 140 bireyin mide içeriği incelenmiş ve 15 bireyin midesinin tamamen boş olduğu belirlenmiştir. Yayın balığının mide içeriğinde 5 farklı besin grubuna ait toplam 13 besin çeşidi tespit edilmiştir. Türün temel besinini genel olarak balıklar ve balık türlerinden Alburnus derjugini oluşturmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the growth and feeding characteristics as well as reproductive biology of the European catfish (Silurus glanis L., 1758) inhabiting Borçka Dam Lake were examined for the first time. Between February 2016 and November 2017, a total of 156 European catfish were caught in the samplings and 99 female and 57 male individuals were obtained. Total length of all samples ranged between 20.6-145.0 cm and body weight ranged between 56.33-21452 g. The European catfish individuals were found to be distributed between the ages of 1-11 and it was determined that while the females were concentrated in 1-4 age groups and the males in 2-5. The mean condition factor was calculated as 0.631±0.010 for females and 0.627 ± 0.024 for males. The length at first sexual maturity was determined as 85.0 cm in females and 79.9 cm in males. The total fecundity was estimated between 30379 -301356 and the mean value as 179043±335.320 number eggs. As a result of the variations in GSI values and histological examination of the ovariums, the reproductive period of the European catfish was determined between July and September and the reproduction ended completely in September. The mean egg diameter was measured as 2.547 ±0.059 mm in the reproductive period. Growth were found isometric in females, negative allometric in males and overall. The age-length relationships were determined as Lt=249.11(1-e-0.075(t+0.825)) for females, as Lt=283.90(1-e-0.059(t+1.241)) for males and as Lt=252.49(1-e-0.073(t+0.913)) for overall. In this study, stomach contents of 140 individuals were examined and 15 stomachs were determined completely empty. A total of 13 food types belonging to 5 different food groups were determined in the stomach contents and different fish species, especially Alburnus derjugini was the dominant prey of the European catfish.