Câmiu'l-Fusûleyn ışığında Bedreddin Simâvî'nin İslâm aile hukukuna dair görüşleri
The views of Bedreddin Simâvî's on family law in the light of his book Câmiu'l-Fusûleyn
- Tez No: 608435
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PEHLUL DÜZENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Osmanlı Devleti'nin en hassas dönemlerinden Fetret Dönemini takiben, cereyan etmiş olan ve Şeyh Bedreddin Hadisesi ile ünlenen Bedreddin Simâvî aynı zamanda İslâm hukuku alanında önemli eserler vermiş bir ilim adamıdır. Biz bu çalışmamızda onun İslâm yargı hukukuna dair Câmiu'l-Fusûleyn adlı eserini ele alıp İslâm aile hukukuna dair görüşlerini inceledik. Klasik tarih kaynaklarında hakkında yeterli bilgi verilmemiş olması sonraki dönem çalışmalarında da problemlere sebep olmuştur. Lehte ve aleyhte birçok yorum yapılmış; ancak bu yorumların konuyu netleştiremediği aksine daha karmaşık hale getirdiği görülmüştür. El-Üsrûşenî ve el-İmâdî'nin“el-Fusûl”başlığıyla telif ettikleri iki eserin derlemesi olan Câmiu'l-Fusûleyn, Bedreddin'in özgün görüşlerini de içermektedir. Kendi görüşlerini“Ekûlü (Ben derim ki)”ve benzeri tabirlerle ifade eden Şeyh Bedreddin, bu çalışmasında her iki eseri tekrarlara girmeden birleştirmiş; zaman zaman eserlerin metinlerine dönük açıklama ya da eleştirilerde bulunmuştur. Bunun yanında genel olarak Hanefî fıkhına dair tenkit, tahriç ve tercihlerde de bulunmuştur. Onun yaptığı bu değerlendirmelere sonraki dönem Osmanlı uleması tenkit ya da savunma yaparak katkıda bulunmuşlardır. Bu çalışmada Şeyh Bedreddin'in hukukçuluğu İslam âile hukuku zemininde ele alınarak incelenmiş ve ilim dünyasına tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
Appearing following the most sensitive period of the Ottoman Empire, Fetret Period and becoming famous with Sheikh Bedrettin incident, Bedreddin Simâvi is also a scientist who has important works on Islamic law. In this study we are looking into his views of Islamic family law based on his work Camiu'l Fusúleyn which is about Islamic jurisdiction law. The fact that there isn't enough information on him in classical history sources has also caused problems on his later works There has been comments in favour of him and opposing him; however these comments didn't make the subject any clearer, in contrast they made it more complicated then it was. Camiu'l Fusúleyn which is composed of the two works compiled in the title of“el-Fusùl by el-Imadi and el-Üsruşeni includes Bedreddin's unique views. Sheikh Bedreddin combined these two works, avoiding repetition by using phrases like ”Ekulu ( I say that)" to emphasize his own views and sometimes also made explanations and comments on the texts of the works. In addition he made deductions and comments on Hanefi Islamic law. Future Ottoman Islamic scholars contributed to these comments by defending or criticizing them. In this study Sheikh Bedreddin as a person of law studied on the basis of Islamic family law and is introduced to the world.