Implementation of DCA on borsa İstanbul
DCA stratejisinin borsa İstanbul'da uygulaması
  1. Tez No: 608483
  2. Yazar: UMUT ÖĞÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORAL ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmanın amacı, Ortalama Dolar Maliyeti (DCA) ve Lump Sum(LS) stratejilerini karşılaştırmaktır.Bu amaç doğrultusunda çalışma beş ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde, problem tanıtılmış ve söz konusu iki strateji, DCA ve LS, açıklanmıştır. Çalışmanın ikinci bölümü, bu iki yaklaşımın avantajlarının ve dezavantajlarının yatırımın esnekliği ve zamanlaması, beklenen verim, risk azaltma ve psikolojik yönler bakımından karşılaştırıldığı literatür taramasıdır. Üçüncü bölümde araştırma metodolojisi açıklanmış ve dördüncü bölümde araştırmanın bulguları ortaya koyulmuştur. Son olarak, beşinci bölüm, bu çalışmanın özetinin ortaya konulduğu sonuç bölümüdür.Biliminsanlarının ve uygulayıcıların derinlemesine çalışmalarını içeren literatür taraması, DCA ve LS'nin performanslarının karşılaştırılmasına dair kapsamlı bir çalışmadır. Temel olarak, DCA eşit taksitler halinde hisse senedi alımına dayanmaktadır ve yatırım tutarının geri kalanı yatırım dönemi boyunca faize yatırılmaktadır. Öte yandan, LS stratejisi yatırım dönemi boyunca tek seferde hisse senedi alımına dayanmaktadır. Bu bağlamda, DCA yatırım fonu yöneticileri, kişisel yatırımcılar, analistler ve emeklilik planlamacıları için ortak ve faydalı bir düzenli yatırım stratejisini temsil etmektedir.Akademisyenler ve uygulayıcılar, DCA'nın performans verimliliği sorununu tartışmaktadır. DCA, en sık önerilen yatırım stratejisi olarak riski azaltmaya yönelik bir plan olarak tanımlanmaktadır. Bununla birlikte, faydası daha yüksek verim elde etmenin maliyeti olarak ifade edilmektedir.Bu bağlamda, çalışmanın araştırma bölümünde, DCA ya da LS'den hangisinin diğerinden üstün bir strateji olduğunu belirlemek için BIST50'den 46 farklı hisse senedi, 5 yıllık yatırım dönemlerinin 234 farklı varyasyonu (Ocak 1995 -Haziran 2019) kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen değerlendirme sonuçlarıMonte Carlo simülasyonu kullanılarak doğrulanmıştır. Kısacası, analizin büyük birçoğunluğu tanımlı yatırım dönemi için DCA'nın LS'den daha üstün olduğunu ortaya koymaktadır. Ancak, aralarındaki farklar anlamlı değildir. Ayrıca, bilimsel denemeler göstermektedir ki, DCA yaklaşımı risk azaltımından önce gelmektedir, ancak verim açısından ele alındığında kazanç elde etmek bakımından DCA yaklaşımı, LS yaklaşımından daha kötü performans göstermektedir. Daha az istikrarsız varlıklara yapılan yatırımlar ile daha iyi sonuçlar elde edilse de,LS ile karşılaştırıldığında DCA'ya daha riskli yatırımlar için başvurmak daha uygundur. Sonuç olarak, belirtilen yatırım süreleri için ne DCA'nın ne deLS'nin BIST50 hisse senetleri için üstün bir strateji olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare and contrast DCA, namely Dollar Cost Averaging, and LS, namely Lump Sum, strategies. In line with this aim, the study is divided into five main sections.In the first section, the problem is introduced and the two strategies, DCA and LS are explained. The second section is the literature review part of the study, where the advantages and disadvantages of these two approaches are compared in terms of flexibility and timing of investment, expected yield and risk reduction and psychological aspects. In the third section research methodology is explained and then in the fourth section findings of the research is given. Finally the fifth section is conclusion, where the summary of the current study is given.The literature review of this study, which contains in depth studies of scholars and practitioners, is a thorough study of the performance comparison of DCA and LS. Basically, DCA is based on purchasing stocks in equal installments and the remainder of the investment amount is put out at interest during the investment period. On the other handLS strategy is based on purchasing stocks at a time during the investment period. In this context, DCA represents a common and helpful regular investment strategy for directors of mutual funds, personal investors, economic analysts, and pension planners. Academics and practitioners discuss the problem of DCA's performance efficiency. The DCA is defined as a plan for decreasing risk as a most frequently suggested investment strategy. The benefit was nevertheless stated as the cost of producing higher yields.In this regard, in the research part of the study, 46 different stocks from BIST50 are analyzed for 234 variations of 5-year investment periods (from January 1995 to June 2019) in order to determine whether DCA or LS is a superior strategy. The evaluated outcomes are verified by using the Monte Carlo simulation. In brief, a great majority of the analysis reveal that DCA is superior to LS for the defined investment period.However the differences are not significant. Furthermore, scientific trials demonstrate that the DCA approach precedes the risk reduction, but in terms of efficiency, it is inferior to the LS approach to obtain yield. Although the better results are provided through investments in less volatile assets, it is more appropriate to apply in contrast with LS to more risky investments.Ultimately, it can be said that neither DCA nor LS is superior to each other in terms of BIST50 stocks for the specified investment periods.