Preeklampside koroid ve makula kalınlığının OKT ile incelenmesi
Investigation of choroid and macular thickness in preeclampsia with OCT
  1. Tez No: 608530
  2. Yazar: YUSUF EVCİMEN
  3. Danışmanlar: UZMAN İSMAİL UMUT ONUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ: Preeklampsi, sağlıklı gebe ve gebe olmayan sağlıklı kadınlarda foveal retinal kalınlık ve subfoveal koroidal kalınlığın SD-OKT ile incelenmesi GEREÇ VE YÖNTEM: Bakırköy Dr. S. Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği bünyesinde yatırılarak takip edilen prepartum preeklamptik ardışık 36 hastanın 36 gözü ile 3.trimesterdeki 40 sağlıklı gebenin 40 gözü ve 34 gebe olmayan sağlıklı gönüllü kadının 34 gözü çalışmaya alınmıştır. Çalışma prospektif, kontrollü ardışık vaka serisi olarak tasarlanmıştır. Her 3 gruptaki gözlerin SD-OKT ile santral makuler(foveal) retinal kalınlık ve subfoveal koroid kalınlık ölçümleri gerçekleştirildi. Gözlere ait demografik verilerin yanında OKT ile elde edilen ölçümler, SPSS 22.0 yazılımı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare measurements in subfoveal choroidal thickness and foveal retinal thickness among preeclamptic gravidas, normal gravidas and non-gravidas(control) Participants and Methods: Admitted to Bakırkoy Dr. S. Konuk Training and Research Hospital Women's Health and Birth Clinic, 36 eyes of consecutive 36 prepartum preeclamptic gravidas and 40 eyes of 40 normal gravidas in the 3rd trimester were evaluated along with 34 eyes of 34 non-gravid females(control).SD-OCT assessments included measurements in thickness of central retinal macula andsubfoveal choroid. SPSS 22.0 was the software for statistical analyses of OCTmeasurements and demographic features of the eyes. Results: With regards to distribution of age and refraction (spherical equivalent),there was no significant difference among the groups (p=0,393 and p=0,993).Preeclamptic gravidas and normal gravidas were also homogeneous for pregnancyweek (p=0,423).