Trombolitik tedavi uygulanan akut iskemik inme olgularında nötrofil/lenfosit oranının değerliliği
The predictive value of neutrophil / lymphocyte ratio in patients with acute ischemic stroke treated with thrombolytic therapy
- Tez No: 608541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Giriş ve Amaç: İnme, morbidite ve mortalitenin en sık nedenlerindendir. İnme olgularının ilk başvuru yeri acil servislerdir, nöroloji ve acil servis hekimleri birlikte trombolitik tedaviden fayda görebilecek hastaları belirlemektedirler. Bu hastaların seçiminde mevcut kriterlere ek objektif parametrelerin arayışı sürmektedir. Bu çalışmada tam kan sayımından elde edilen ve birçok çalışmada prognoz belirteci olduğu gösterilmiş nötrofil/lenfosit oranı (NLO)'nun, trombolitik tedavi sonrası gelişebilen intrakranyal kanamayı ön görmedeki gücü araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne 01.03.2016 ve 01.03.2018 tarihleri arasında akut iskemik inme nedenli başvuran ve intravenöz trombolitik tedavi uygulanan, 18 yaş ve üzeri 133 hasta retrospektif olarak incelenmiştir. Olgularda kanama gelişimi için kriter görüntüleme ile saptanan kanamanın meydana getirdiği nörolojik değişikliğin, NIHS skorunun bazal değerinden ya da ilk 7 gün içerisindeki en düşük değerinden 4 veya daha fazla puanlık artış meydana getirmesi olarak alınmıştır. Bulgular: Hastaların yaş ortalamaları 66,56±12,47 yıl olup,81 erkek, 52 kadın hasta ile çoğunluğu erkektir (%60).
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Stroke is one of the most common causes of disability and mortality. The first referral of stroke patients is emergency services, neurology and emergency physicians determine the patients who can benefit from thrombolytic therapy together. The search for additional objective parameters in addition to the existing criteria continues in the selection of these patients. In this research, neutrophil lymphocyte ratio (NLR) calculated from complete blood count and shown to be prognostic marker in many studies was investigated for predicting intracranial hemorrhage that may develop after thrombolytic therapy. Materials and Methods: 133 patients aged 18 years and over who were admitted to emergency department of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between 01.03.2016 and 01.03.2018 for acute ischemic stroke and underwent intravenous thrombolytic therapy were retrospectively analyzed. The criteria for the development of intracranial hemorrhage were taken as neurologic deterioration, indicated by an NIHSS score that was higher by 4 points or more than the value at baseline or the lowest value in the first 7 days, or any hemorrhage leading to death. Results: Of the 133 patients included in study, 52 were female (40%) and 81 were male (60%). The mean age was 66,56±12,47 years.