Elli yaş ve üzeri remisyonda bipolar bozukluk hastalarında klinik özellikler, anksiyete bozukluğu tanısı ve bilişsel işlevlerin işlevsellik üzerindeki etkisinin araştırılması
Impact of clinical features, comorbid anxiety disorders and the effect cognitive functions on psychosocial functioning in euthymıc bipolar patients aged fifty years and older
  1. Tez No: 608609
  2. Yazar: BERKAY VAHAPOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARMAĞAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran ve bipolar bozukluk tanısı ile takip edilen elli yaş ve üzeri ötimik hastalarda eşik altı manik ve depresif belirtiler gibi klinik özelliklerin, anksiyete ek tanısının ve bilişsel işlevlerin, işlevselliğe olan etkisinin saptanması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamıza, Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran DSM-5'e göre bipolar bozukluk tanısı ile takip edilen elli yaş ve üzerindeki 69 hasta dahil edilmiştir. Sosyodemografik ve klinik özelliklerini değerlendirmek amacıyla Sosyodemografik Veri Formu klinik görüşme ile doldurulmuştur. Hastaların ötimik dönemde olduğunun doğrulanması amacıyla Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D) ve Young Mani Derecelendirme Ölçeği (YMRS) ölçekleri uygulanmıştır. Hastalara anksiyete belirtilerinin şiddetini saptamak amacıyla Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği (HAM-A), işlevsellik düzeylerini belirlemek amacıyla Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (FAST), bilişsel işlevleri belirlemek amacıyla ise Montreal Bilişsel Değerlendirme (MOCA) uygulanmıştır. BULGULAR: Çalışmada uygulanan Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği puanlarının, hastaların klinik verileriyle arasındaki ilişkisini belirlemek amacıyla korelasyon analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
AIM: The aim of this study is to determine impact of clinical features such as subthreshold manic and depressive symptoms, lifetime anxiety disorder comorbidity and cognitive functions on psychosocial functioning in euthymic bipolar patients aged 50 years and older who were admitted to psychiatry outpatient clinic. METHOD: The study group comprised of 69 patients with bipolar disorder who have been followed up at psychiatry outpatient clinic of by Bakırköy Research and Training Hospital for Psychiatry, Neurology and Neurosurgery. All were diagnosed according to DSM-5. Sociodemographic and clinical features assessed by Sociodemographic Data Form and clinical interview. Hamilton Depression Rating Scale (HAM-D) and Young Mania Rating Scale (YMRS) are administered to verify remission period. Hamilton Anxiety Rating Scale (HAM-A) was administered to determine the severity of anxiety symptoms, Montreal Cognitive Assessment Scale (MOCA) was administered to determine the cognitive funcitons and Functional Analysis Screening Tool (FAST) was administered to determine functionality levels for all patients. RESULTS: Correlation analysis was used to determine the relationship between Functional Analysis Screening Tool and clinical data of the patients.