Hemodiyaliz kateteri ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu olan hastalarda supar düzeylerinin CRP ve prokalsitonin düzeyleriyle karşılaştırılması
Comparison of supar levels with CRP and procalcitonin levels in patients with hemodialysis catheter related blood circulation infection
- Tez No: 608653
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN KÖSE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç Soluble Urokinaz Plasminojen Aktivatör Reseptör (suPAR), hücre yüzeyinde aktif olan patofizyolojik mekanizmaları yansıtır. Artmış suPAR seviyeleri, immün ve enflamatuvar sistemlerin aktivasyonunun belirteci kabul edilir. Enflamatuvar yanıtın derecesini yansıtır ve çeşitli hastalıklarda prognostik değere sahiptir. Enflamasyon parametreleri olan C-Reaktif Protein (CRP), Interlökin-6 (IL-6) ve PCT (prokalsitonin) ve suPAR seviyeleri ile korelasyon göstermektedir. Çalışmamızda hemodiyaliz kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu olan hastalarda suPAR düzeylerinin CRP ve prokalsitonin düzeyleriyle karşılaştırılması amaçlandı. Method Çalışma İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde 01.06.2018-01.06.2019 tarihleri arasında prospektif olarak yapıldı. Kronik böbrek yetmezliği (KBY) nedeniyle kateter aracılığı ile hemodiyaliz tedavisi alan, 18 yaş üstünde, kateter ilişkili kan dolaşımı enfeksiyonu tanısı konulan tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik ve klinik özellikleri, lökosit, nötrofil, trombosit, CRP, prokalsitonin ve suPAR düzeyleri kaydedildi. Veriler istatistiksel olarak incelendi. Bulgular Çalışmaya, olgu grubunda 19'u kadın, 20'si erkek toplam 39 hasta dâhil edildi. Kontrol grubuna ise 23'ü kadın, 28'i erkek toplam 51 hasta dâhil edildi. Olgu ve kontrol grubu yaş ve cinsiyet açısından benzer dağılıma sahipti.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Objective suPAR reflects the pathophysiological mechanisms active on the cell surface. Increased suPAR levels are considered indicative of activation of immune and inflammatory systems. It reflects the degree of inflammatory response and has prognostic value in various diseases. Inflammatory parameters, CRP, IL-6 and procalcitonin, correlate with suPAR levels. In this study, we aimed to compare suPAR levels with CRP and procalcitonin levels in patients with hemodialysis catheter-induced bloodstream infection and in the control group. Method Our study was performed prospectively in Izmir Tepecik Training and Research Hospital between 01.06.2018-01.06.2019. All patients over the age of 18 years who underwent catheter-mediated hemodialysis treatment were diagnosed as catheter-related bloodstream infection. Demographic and clinical characteristics, leukocyte, neutrophil,platelet, CRP, procalcitonin and suPAR levels were obtained. The data were analyzed statistically. Results A total of 39 patients (19 female, 20 male) were included in the study. A total of 51 patients (23 female and 28 male) were included in the control group.