Kentsel kıyı planlaması ve tasarımında kıyı tasarımrehberinin rolü: İstanbul Maltepe örneği
The role of waterfront design guide in urban waterfrontplanning and design: İstanbul maltepe case
- Tez No: 608703
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kentsel Mekan Organizasyonu ve Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kıyı kentlerine tarihsel gelişim içinde bakıldığında çoğunluğunun liman işlevine bağlı geliştikleri ve dünya ticaretinde önemli rol üstlendikleri görülür. Ancak günümüzde limanların kent merkezlerinden taşınarak hizmet ve ticaret alanlarına dönüşmesi ülkemizde ve dünyada kıyı kentlerinin benzer görünüme sahip olmalarına neden olmaktadır. Su ile kenti bütünleştirme fırsatı sunan bu alanların kentin geçmişten gelen kimliğine uygun tasarımlarla kentlere küresel ölçekte rekabet edebilir imajlar kazandırmak mümkündür. Bu nedenle kıyı alanları yerel özellikler gözetilerek bütüncül bir planlama ve tasarım yaklaşımı ile değerlendirilmelidir. Çalışmanın amacı, kentsel kıyıların betonlaşmış, tek tip görünüme sahip olma nedenlerini araştırıp ortaya koymak ve makro ölçekli planlarda bu alanlara ilişkin alınan kararların fizik mekâna yansıtılması sırasında oluşan sorunlara çözüm yolları aramaktır. Burada temel sorun, kıyılara ilişkin makro ölçekte alınan planlama kararlarının kentin karakteriyle uyumlu olacak biçimde fizik mekâna yansıtılması sorunudur. Bu nedenle kentsel bağlamda bir“kıyı mekânı”tanımının yapılması vexi kullanıcılarla olan ilişkisinin ortaya konması önemlidir. Kıyı mekânı, doğal su ögesinin varlığına bağlı olarak farklılaşmaktadır; suyun varlığı mekâna zenginlik ve değer katmaktadır. Kıyı mekânı; sosyal, kültürel, tarihi ve ekonomik özellikler gibi yapay unsurlar ve doğal unsurların bir araya gelmesi ile karakter kazanmaktadır. Bu kapsamda kıyı mekânı su ve kara yönünde iki tarafı olan, tüm olguları ile değerlendirilmesi gereken bir alanı tanımlamaktadır. Bu nedenle kıyı mekânını gerisindeki yerleşme ile değerlendirecek ve yere özgü özellikleri fizik mekâna yansıtabilecek bir araca gereksinim duyulmaktadır. Türkiye'deki planlama sisteminde, uygulama araçları yetersizliği, yetki karmaşası ve yasaların eksik yanları gibi sebeplerle kıyıya ilişkin makro ve mikro ölçekli planlar ile mekân arasında bağlantı kurulamamaktadır. Bu nedenle makro ölçekte alınan stratejik kararların mikro ölçekte mekâna yansıtılması için tasarım standartlarını içeren yeni uygulama araçlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Yeni uygulama araçlarının üretilmesi farklı kimlikteki kıyı mekânları için tek tip düzenlemeden uzak yere özgü yaklaşımlar geliştirilmesine imkân sağlayacaktır. Hazırlanacak bir“kıyı tasarım rehberi”bu süreçte makro ölçekte verilen plan kararları ile kıyı mekânı arasındaki ilişkiyi kuran bir uygulama aracı olacaktır. Korunması ve devamlılığının sağlanması gereken İstanbul kıyıları farklı özellikler göstermektedir. Makro ölçekli planlarda kentsel kıyılar dışında Boğaziçi kıyıları, Karadeniz kıyıları, Büyükçekmece ve Küçükçekmece göllerinin kıyıları gibi farklı karakterdeki kıyılara ilişkin farklı kararlar üretilmiştir. Bu kararlar, mikro ölçekli planlarda detaylı bir biçimde ele alınmalı ve her kıyının kimliğine ve karakterine uygun tasarımlar geliştirilmelidir. Bu çalışmada İstanbul kentinin faklı kimlik ve karakterdeki kıyı alanlarında yerel özelliklerin gözetilerek tasarım yapılabilmesi için bir kıyı tasarım rehberinin üretilmesi gerekliliği üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Urban waterfronts are considered in history, it is seen that most of them have developed depending on port use and have an important role in world trade. However, nowadays ports are moved to city edges from the original cores so ıt makes urban waterfronts start to have similar view because of the same projects on these areas. The ports in city cores provide an opportunity to remake a connection between city and water. Waterfronts in the city should be discussed with an entegrated planning and design approach considering local characteristics so that cities can compete with eachothers on global scale. The aim of the study is to investigate and explain the reasons of standards view of urban waterfronts and to search new solution ways about the problem of the urban waterfronts in micro scales. The main problem is when implementing the decisions of macro scale plans on the urban waterfront space to adapt the plan the with city character. So it is important to define a waterfront space in the urban context and express the relationship between the waterfront and users. In this context, the waterfront space defines an area that has two sides in the direction of water and land whichxiii should be considered with all cases. So, ıt is necessary a new tool that consider the urban waterfront with the city to enhance the planning process. In urban planning system of Turkey, because of the problems such as shortage of implementation tools and laws and authority confusion cannot be established a connection between waterfront space and macro scale plans. Therefore, developping new implementation tools will help to make decisions that consider the city character. Especially, developing appropriate approaches to the identity of the city like Istanbul that has characteristic nature, history and culture is really important to save these values. A waterfront design guide that prepared by considering the character of Istanbul should be a new implementation tool can provide a connection between spatial plans and waterfront space. Istanbul has different waterfront characters like Bosphorus, Marmara Sea, Balck Sea and Golden Horn. These waterfront spaces are planned as park in the macro scaled plan of Istanbul. But this decision about the waterfronts should be considered in detail in micro scaled plans to save the character of each waterfront. So the study focuses on the waterfront design guide which can describe the character of the waterfronts and develop the design standarts to save and enhance this character.