Fibromiyalji sendromlu olgularda tiyol/disülfit düzeylerinin oksidatif stres ve klinik parametrelerle ilişkisi
The relationship between thiol / disulfide levels and oxidative stress and clinical parameters in patients with fibromyalgia syndrome.
- Tez No: 608720
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKOÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Fibromiyalji Sendromu (FMS), yaygın vücut ağrısı, yorgunluk, uyku bozukluğu, kognitif fonksiyonlarda bozulma ve anksiyete ile seyreden kronik bir sendrom olarak tanımlanmaktadır. FMS etyolojisinde rol oynayan reaktif oksijen türleri (ROS) mekanizmaları üzerinde birçok çalışma vardır ama fibromyaljide oksidatif stresin rolü hala tartışmalıdır. Önemli bir antioksidan olan tiyoller, oksidan moleküller ile oksidasyon reaksiyonlarına girerek, disülfit bağları oluştururlar. Dinamik thiol/disülfit dengesi, detoksifikasyonda, antioksidan korumada, sinyal iletiminde, apopitozda, enzimatik aktivitenin ve transkripsiyon faktörlerinin düzenlenmesinde ve hücresel sinyal mekanizmalarında çok önemli rollere sahiptir. Biz bu çalışmada, FMS etiyopatogenezinde ve klinik süreçte rol alabileceğini düşündüğümüz thiol/disülfit düzeylerinin oksidatif stres ve klinik parametrelerle ilişkisini incelemeyi amaçladık. Çalışmaya, 2013 ACR Fibromyalji Tanı Kriterlerini karşılayan 48 fibromiyalji hastası ve 38 sağlıklı gönüllü alındı. Hastaların değerlendirilmesinde; WBC (Beyaz Küre Sayısı), Sedimantasyon, CRP (C-Reaktif Protein), VAS-Ağrı, VAS-Yorgunluk, FIQ (Fibromiyalji Etki Anketi), BDÖ (Beck depresyon ölçeği), BAÖ (Beck anksiyete ölçeği), SF-36 (Kısa Form-36), PUKİ (Pittsburgh uyku kalite indeksi), SLANSS (Self-Leeds nöropatik belirti ve bulgu değerlendirmesi), FSFI (Kadın Cinsel İşlev Ölçeği), kullanıldı. Serum NT (Nativ Tiyol), TT (Total Tiyol), TAS (Total Antioksidan Stres) ve TOS (Total Oksidan Stres) düzeyleri enzyme-linked immunosorbent assay (ELİSA) ile ölçüldü. Disülfit (D); TT (Total Tiyol) ile NT (Nativ Tiyol) arasındaki farkın yarısı olarak hesaplandı. OSİ (Oksidatif Stres İndeksi), TOS/TAS olarak hesaplandı. Çıkan sonuçlardan NT/TT, D/NT ve D/TT oranları hesaplandı. FMS'li hasta grubu ile kontrol grubu arasında nativ tiyol, total tiyol, disülfit düzeyleri, nativ tiyol/total tiyol, disülfit/nativ tiyol, disülfit/total tiyol oranları, TAS, TOS ve OSİ düzeyleri açısndan anlamlı fark saptanmadı. Çalışmamızda NT ile CRP arasında ve disülfit ile VAS-ağrı skoru arasında negatif korelasyon saptandı. Hastaların NT, TT, disülfit düzeyleri, NT/TT, D/NT, D/TT oranları ile TAS, TOS, OSİ, WBC, sedimantasyon, hassas nokta sayısı, şikayet süresi, VAS-yorgunluk, FIQ, BDÖ, BAÖ, iii SF-36 total skoru, SF-36 alt parametreleri, PUKİ, S-LANSS, FSFI arasında bir korelasyon saptanmadı. Sonuç olarak; fibromiyalji sendromlu olgularda tiyol/disülfit dengesinin, oksidatif stres ve klinik parametrelerle ilişkisini araştırdık. Çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında tiyol/disülfit dengesi parametreleri, TAS, TOS, OSI değerleri açısından istatiksel anlamlı fark saptamadık. NT ile CRP ve disülfit ile VAS-ağrı skoru arasında korlasyon izlendi. Diğer tiyol/disülfit dengesi ile klinik ve laboratuvar parametreleri arasında korelasyon izlenmedi. Çalışmamızda FMS'li hastalarda oksidatif stresin artmadığını bulduk. Tiyol/disülfit ve oksidatif stres parametrelerinin, FMS etiyopatogenezinde ve klinik süreçte rolünün anlaşılması için geniş katılımlı daha çok çalışmaya ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Fibromyalgia Syndrome (FMS) is defined as a chronic syndrome with diffuse body pain, fatigue, sleep disturbance, impaired cognitive functions and anxiety.There are many studies on the mechanisms of reactive oxygen species (ROS) that play a role in the etiology of FMS, but the role of oxidative stress in fibromyalgia is still controversial. Thiols, an important antioxidant, enter oxidation reactions with oxidant molecules and form disulfide bonds. The dynamic thiol / disulfide balance plays an important role in detoxification, antioxidant protection, signal transduction, apoptosis, regulation of enzymatic activity and transcription factors, and cellular signaling mechanisms. In this study, we aimed to investigate the relationship between thiol / disulfide levels and oxidative stress and clinical parameters that we think may play a role in the etiopathogenesis and clinical process of FMS. The study included 48 fibromyalgia patients and 38 healthy volunteers who met the 2013 ACR Fibromyalgia Diagnostic Criteria.In the evaluation of patients; WBC (White Cell Count), Sedimentation, CRP (C-Reactive Protein), VAS-Pain, VAS-Fatigue, FIQ (Fibromyalgia Impact Questionnaire), BDI (Beck Depression Inventory), BAI (Beck Anxiety Inventory), SF-36 ( Short Form-36), PSQI (Pittsburgh Sleep Quality Index), S-LANSS (Self-Leeds Neuropathic Symptoms and Signs Assessment), FSFI (Female Sexual Function Scale) were used.Serum NT (Total Thiol), TT (Total Thiol), TAS (Total Antioxidant Stress) and TOS (Total Oxidant Stress) levels were measured by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA).Disulfide (D); It was calculated as half of the difference between TT (Total Thiol) and NT (Native Thiol). OSI (Oxidative Stress Index) was calculated as TOS / TAS. NT / TT, D / NT and D / TT ratios were calculated from the results. There was no significant difference between the patients with FMS and the control group in terms of native thiol, total thiol, disulfide levels, native thiol / total thiol, disulfite / native thiol, disulfite / total thiol ratios, TAS, TOS and OSI levels.In our study, there was a negative correlation between NT and CRP, and disulfide and VAS-pain score. There was no correlation between NT, TT, disulfide levels, NT /TT, D/NT, D/TT ratios and TAS, TOS, OSI, WBC, sedimentation, number of tender points, duration of complaints, VAS-fatigue, FIQ, BDI, BAI, SF-36 total score, SF- v 36 sub-parameters, PSQI, S-LANSS and FSFI. In conclusion; We investigated the relationship between thiol / disulfide balance and oxidative stress and clinical parameters in patients with fibromyalgia syndrome. In our study, no statistically significant difference was found between the patient and control groups in terms of thiol / disulfide balance parameters, TAS, TOS, OSI values. There was a correlation between NT and CRP and disulfide and VAS-pain score. There was no correlation between other thiol / disulfide balance and clinical and laboratory parameters. In our study, we found that oxidative stress did not increase in patients with FMS. More extensive studies are needed to understand the role of thiol / disulfide and oxidative stress parameters in FMS etiopathogenesis and clinical process.