Depresyon hastalarında kan akışkanlığı parametrelerinin incelenmesi
Investigation of blood flow parameters in depression patients
- Tez No: 608750
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN DİKMENOĞLU FALKMARKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Depresyon ve kardiyovasküler hastalıklar toplumda çok sık rastlanan hastalıklardır. Depresyonda kardiyovasküler hastalıklar sık görülür ve mortalite ile morbiditeyi arttırır. Kardiyovasküler hastalıklarda kan akışkanlığında bozulma sık görülür. Bu çalışmada depresyon hastalarında kan akışkanlığı parametrelerinin incelenmesi amaçlandı. Çalışmaya katılan hastalar DSM-V Tanı Kriterleri ve Hamilton Depresyon Ölçeği'ne göre major depresyon tanısı almış ve kardiyovasküler hastalık, hipertansiyon, diabetes mellitusu ve gebe olmayan ve son 12 saatte spor yapmamış kişilerdi. Kontrol grubu olarak DSM-V ve Hamilton Depresyon Ölçeği'ne göre depresyonda olmadıkları belirlenmiş aynı kriterleri taşıyan kişiler alındı. Hasta grubundaki kişilere depresyon düzeylerini ölçmek için Beck Depresyon Ölçeği uygulandı. Kan akışkanlığı plazma viskozitesi, hematokrit, eritrosit agregasyonu ve eritrosit deformabilitesi değerlendirilerek incelendi. Plazma viskozitesi koni-plak viskozimetre ile 900sn-1 kayma hızında ölçüldü. Eritrosit deformasyonu ve agregasyonu LORCA (laser-assisted optical rotational cell analyzer) ile ölçüldü. Her üç ölçümde sistemlerin sıcaklığı 370C idi. Ayrıca depresyon hastalarındaki hematolojik değerler kontrol grubunun değerleri ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Depression and cardiovascular diseases are common diseases in the community. Cardiovascular diseases are common in depression and increase mortality and morbidity. Decreases in blood flow in cardiovascular diseases is common. The aim of this study was to investigate the blood flow parameters of depression patients. Patients who were included in the study were diagnosed with major depression according to DSM-V Diagnostic Criteria and Hamilton Depression Scale and had cardiovascular disease, hypertension, diabetes mellitus and non-pregnant women who did not exercise in the last 12 hours. According to the DSM-V and the Hamilton Depression Scale, the subjects who were determined to be not depressed were included in the control group.Beck Depression Scale was used to measure depression levels in the patient group. Blood flow was evaluated by evaluating plasma viscosity, hematocrit, erythrocyte aggregation and erythrocyte deformability. Plasma viscosity was measured with cone-plate viscometer at different shear rates. Erythrocyte deformation and aggregation were measured by LORCA (laser rotating cell analyzer). The temperature of the systems was 370C in all three measurements. In addition, the hematological values of depression patients were compared with the values of the control group.