İmam Kurtubî'de eskatoloji
Eschatology in Imam Al-Qurtubi
- Tez No: 608811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULVİ MURAT KILAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Kelâmın“sem'iyyât”olarak bilinen kısmında yer alan ölüm, ölüm ötesi ve ölüm ötesine ilişkin fiten/melâhim ile eşrâtü's-saat başlıkları, gaybî alana tekabül eden muhtevaya sahip olduğundan ancak nakil yoluyla haklarında bilgi sahibi olunabilmektedir. Hem sübût hem delâlet yönünden kesinlik ifade eden naslarda geçen ve bu özellikleri hasebiyle itikâdî bağlayıcılık taşıyan mezkûr başlıklar, aynı zamanda İslâm dininin naklî ilimleri tarafından sıkça ele alınmış ve birden fazla disiplinin şekillendirdiği hususlar haline gelmiştir. Bu bağlamda bir tefsîr âlimi olarak temayüz eden Kurtubî'nin, kelâm kapsamındaki bu konular hakkında kaleme aldığı hacimli eseri Kitâbü't-Tezkire incelenmeye değerdir. Ayrıca Kurtubî'nin fıkhî anlamda öne çıkan tefsîri el-Câmi' li ahkâmi'l-Kur'ân da ilgili bahislere kısmen kaynak teşkil etmektedir. Bu çalışmada, Kurtubî'nin konuyla ilgili görüşleri, eskatoloji üst başlığıyla bir giriş ve üç bölüm halinde incelenmiştir. Giriş kısmında İmam Kurtubî'nin; hayatı, hocaları, öğrencileri ve eserleri, birinci bölümde Kurtubi'nin ölüm ve kabir hayatına dair meselelere, ikinci bölümde fiten/melâhim kabîlindeki olaylara ve kıyâmet alâmetlerine, son bölümde ise kıyâmet esnasında meydana gelecek hadiselere ve âhiret ahvâline dair görüşleri ele alınmıştır. Bu minvalde çalışma; âyetler, hadîsler, tartışmalı noktalarda Ehl-i Sünnet ile Mu'tezile ekollerinin söylemleri ve İmam Kurtubî'nin kanaatleri çerçevesinde tasvir edilmiştir. Sonuç olarak tefsîr ilminde derinleştiği bilinen Kurtubî'nin, Kitâbü't Tezkire'sinde kelâm ilminde üzerinde fazla durulmayan bazı husuları detaylı bir şekilde ele alış tarzıyla kelâmcılardan ayrıştığı, bazı tartışmalı noktalarda ise kelâm metodu doğrultusunda bir yaklaşım sergilediği ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the part of the Kalam known as“sam'iyyât”, the titles of death, posthumous; fitan/malahim and signs of doomsday, have the contents corresponding to the unseen field, they can only be informed about them by scriptures. The abovementioned titles, which are mentioned in the expressions of certainty in terms of both proven and indication, and that have these features because of their faithful binding, have also been frequently addressed by the transcendental sciences of Islam and have become shaped by more than one discipline. In this context, the voluminous work of al-Qurtubî, written by a tafsir scholar about this topics within the kalam, al-Tadhkirah is worthy of examination. Furthermore, the tafsir of al-Qurtubi, that is featured in the fiqh, al-Jami'li Ahkam al-Qur'an is also partly a source of the related bets. In this study, the opinions of Imam al-Qurtubi on the subject are examined in an introduction and three chapters with the top title of eschatology. In the introduction part, the life, teachers, students and works of Imam al-Qurtubî; in the first part, al-Qurtubi's views on the issues of death and grave, in the second part, his views on the issues of fitan/malahim and signs of doomsday, and in the last part, his views on the issues of doomsday and the Hereafter will be discussed. In this way; verses, hadiths, the controversial points of the Ahl al-Sunnah and Mutazila schools are described in the framework of the discourse of Imam al-Qurtubi. As a result, it is revealed that Qurtubî, which is known to be deepened in the science of tafsir, differentiates it from the kalam in detail by discussing some issues that are not emphasized in the science of kalam in al-Tadhkirah; and in controversial points, it has been revealed that it exhibits an approach thar requires theology method.