Depo yönetiminde karar destek sistemleri kullanımı ve ürün yerleşiminde önemli olan kriterlerin belirlenmesi üzerine bir uygulama
Use of decision support systems in warehouse management and an application on determining important criteria for product placement
- Tez No: 608854
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA TAŞEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Gün geçtikçe daha hızlı ürüne ulaşma, ürünü daha hızlı satılabileceği noktaya ulaştırma isteği, e-ticaret sistemlerinin devreye girmesi gibi ana etkenler, depo operasyonlarında yapılan işin daha verimli, hızlı ve kaliteli bir şekilde yapılması ihtiyacını artırmıştır. Manuel olarak ilerleyen depo operasyonlarında en büyük zamanı toplama süreçleri almaktadır. Toplama sürecinin hızlanabilmesi için gerek şart; ürüne stok alanından indirilmesini beklemeden, toplama alanında ulaşabilmektir. Bu sayede toplamada zaman kaybı oluşturan etkenlerden önemli bir tanesi ortadan kaldırılmış olur. Bu çalışmada toplama süreçlerine doğrudan etkisi bulunan ürün yerleşim sorunu ele alınacaktır. Ürün yerleşimi için kriterler belirlenecek ve kriterler önem derecelerine göre sıralanacaktır.
Özet (Çeviri)
The main factors such as the need to reach the product more quickly, the speed to reach the point where the product can be sold, and the introduction of e-commerce systems have increased the need for more efficient, fast and quality work done in warehouse operations. Collection processes take the greatest time in manual warehouse operations. In order to accelerate the collection process, the requirement is to reach the product in the collection area without waiting for it to be unloaded from the stock area. In this study, we'll handle product settlement matter that effects picking process directly. We'll determine criterias for product settlement and we'll organize them according to the grades of importance.