Uluslararası pazarlara açılma sürecinde ürün yerleştirme stratejileri ile marka farkındalığı ve marka bilinci yaratılması
Creating brand awareness and consciousness with product placement strategies in the process of getting into international market master's thesis
- Tez No: 608908
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT EKİYOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dış Ticaret Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 241
Özet
Araştırmamızda kullanılmak üzere belirlenen filmler ve o filmlerde ürün yerleştirmesi olarak kullanılan markaların Türk ve Yabancı uyruklular üzerinde marka farkındalığı ölçülmeye çalışılmış ve uluslararası pazarlara açılmak isteyen ya da uluslararası pazarlarda büyümek isteyen Türk markalarına yol göstermek amaçlanmıştır. Çalışmada Ankara da yaşayan 100 Türk ve 100 yabancı uyruklu katılımcı yer almıştır. Her bir katılımcıya araştırma kapsamında hazırlanan anket uygulanmıştır. Ankette seçilen filmlerde yer alan marka ve ürün türleri ile ilgili sorulara yer verilmiş ve ürün yerleştirmenin uygulandığı sahnelerin görselleri verilerek hatırlanma durumu sorulmuştur. Belirlenen hipotezler anketlere verilen cevaplar doğrultusunda analiz edilmiş ve sonuçlar açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
It was tried to test the brand awareness of the movies defined to be used in the research and the brands used in those movies as product placement on Turkish and Foreign national people, and also aimed to lead to Turkish brands which desire to get into international markets or grow in international markets. In the study, 100 Turkish and 100 foreign participants living in Ankara were included. The questionnaire prepared within the scope of the research was applied to each participant. In the questionnaire, there were questions about brand and product types included in the chosen movies, and it was questioned whether they remembered the scenes with the product placement by showing them visuals of the scenes. The hypotheses defined were analysed in accordance with the answers to the questionnaire, and the results were explained.