Milletlerarası Ticaret Odası (MTO) tahkim mahkemesi uygulamasında 'Görev belgesi'
'Terms of reference' in ICC court of arbitration
  1. Tez No: 608945
  2. Yazar: MAHMUT SAİT ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR HAKAN PEKCANITEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Milletlerarası Ticaret Odası Milletlerarası Tahkim Divanı'nın kurulduğu tarihten beri kurallarında Görev Belgesi'nin düzenlenmiş olduğu görülmektedir. Milletlerarası Tahkim Kanunu'nda da, taraflarca aksi kararlaştırımadığı takdirde görev belgesi düzenlenmesi öngörülmüştür. Görev belgesi, uyuşmazlığı çözüme kavuşturacak olan tek hakem veya hakem heyetinin, dosyanın kendisine ulaşmasından sonra düzenledikleri ve hem tarafların hem de hakemlerin imzaladığı usûlî bir belgedir. Görev belgesinde taraflar ve hakemler hakkında resmî detaylı bilgiler, tarafların karşılıklı iddia ve savunmalarının özeti, talep sonuçları, tebligat adresleri ve kabul edilen tebligat yöntemleri, karara bağlanacak hususların listesi, tahkim yeri, tahkim dili, tahkim süresi, uyuşmazlığın esasına uygulanacak hukuk, tahkim usûlüne uygulanacak hukuk, hakemlerin dostane aracı olarak hareket etme yetkilerinin olup olmadığı gibi hususlar düzenlenmektedir. Görev belgesi, MTO tahkiminin karakteristik özelliklerinden birini oluşturan ve doğru uygulandığında daha verimli ve etkin bir yargılama faaliyeti yürütülmesine yardımcı olan önemli bir tahkim hukuku enstrümanıdır.
Özet (Çeviri)
Since its establishment, arbitration rules of the International Court of Arbitration of the International Chamber of Commerce regulate the Terms of Reference. Turkish International Arbitration Law (“MTK”) provides that the terms of reference must be issued unless the parties agree otherwise. The terms of reference is a procedural document, that is prepared by the sole arbitrator or the arbitral tribunal that will settle the dispute upon receiving the file, and signed by both the parties and the arbitrators. The terms of reference contains detailed formal information about the parties and the arbitrators, a summary of the parties' respective claims, defences and their requests for relief, notification addresses and applicable notification methods, a list of issues to be determined, the seat of the arbitration, language of the arbitration, the term of arbitration, the law applicable to the dispute, the law applicable to the arbitration procedure, whether the arbitrators are authorized to act as amiable compositeur or to decide ex aequo et bono. Terms of reference is an important characteristic instrument of the ICC arbitration and if applied properly it facilitates to have a more efficient and productive arbitration.