Bilişim teknolojileri öğretmenlerinin bilgisayar bilimi dersi 'Problem çözme ve algoritmalar' ünitesinde öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerini geliştirmek için tasarladıkları öğretim tasarımı sürecinin incelenmesi
Investigation of the instructional design process designed by information technology teachers to improve their students' computational thinking skills through problem solving and algorithms unit of the computer science course
  1. Tez No: 608944
  2. Yazar: ZERRİN DAĞLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
21. yüzyılda toplumların kalkınmasına katkıda bulunacak bireylerin bilgi-işlemsel düşünme becerisine sahip olması beklenmektedir. Bu doğrultuda ülkemizde, bireylerin bu becerisini geliştirmek amacıyla öğretim programlarında köklü değişikliklere gidilmiştir. Liselerde okutulan Bilgisayar Bilimi dersi kapsamında yer alan Problem Çözme ve Algoritmalar, bilgi-işlemsel becerinin kazandırılmasına vurgu yapılan bir ünitedir. Bu nedenle çalışma kapsamında, Mersin ilindeki Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin Bilgisayar Bilimi dersi“Problem Çözme Ve Algoritmalar”ünitesinde öğrencilerin bilgi-işlemsel düşünme becerilerini geliştirmek için tasarladıkları öğretim tasarımı sürecinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, nitel çalışma yöntemlerinden biri olan çoklu durum çalışması deseni uygulanmıştır. Çalışma sürecinde ölçüt örnekleme yöntemiyle belirlenen üç farklı durum incelenmiştir. Veri toplama sürecinde öğretmenlerle görüşmelerin yanı sıra, ders gözlemleri yapılmış ve ders planları incelenmiştir. Veriler“genel bir çerçeve içinde yapılan kodlama”yolu ile durum içi ve durumlar arası benzerlik/farklılıklar incelenerek analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin Bilgi İşlemsel Düşünme becerisini kazandırmaya yönelik uyguladıkları öğretim tasarımı sürecinin Analiz, Tasarım, Geliştirme, Uygulama, Revizyon ve Değerlendirme basamaklarından oluştuğu ve en çok etkileşimin Analiz-Tasarım arasında olduğu bulunmuştur. Ayrıca, öğretmenlerin öğretim tasarımı tasarımlarında en çok ağırlığı olan basamağın Analiz basamağı olduğu ortaya çıkmıştır. Çalışma sonuçlarına göre, öğretmenlerin öğretim tasarımı süreçlerinin Uygulama basamağında yer alan etkinliklerin ve örneklerin belirlenme, sıralanma ve uygulanmasına yön veren en büyük etken, bilgi-işlemsel düşünme öğretilmesine yönelik öğretmen inancıdır (teacher belief).
Özet (Çeviri)
Individuals who will contribute to the development of societies in the 21st century is expected to have the computational thinking skill. In this context, fundamental changes have been made in the curriculum in Turkey in order to develop this skill of individuals. Problem Solving and Algorithms within the scope of Computer Science course emphasizes the acquisition of computational skills. Therefore, in this study, it was aimed to examine the instructional design process carried by the IT teachers in Mersin in the“Problem Solving and Algorithms”unit of Computer Science course to improve students' computational thinking skills. In this study, one of the qualitative study methods, multi-case study design was applied. In the study process, three different cases were determined by using criterion sampling method. In addition to interviews with teachers during the data collection process, lesson observations were made and lesson plans were examined. The data were analyzed by“coding in a general framework”and determining the similarities / differences in / between the cases. As a result of the research, it was found that instructional design process, applied by teachers to improve students' computational thinking skills, consisted of Analysis, Design, Development, Implementation, Revision and Evaluation steps and there was the most intensive interaction between Analysis and Design steps. In addition, it was found out that Analysis step was the most important step in teachers' designs. According to the results of the study, the most important factor that effected the identification, ordering and implementation of the activities and examples included in the Implementation step of the teachers' instructional design processes was teacher beliefs towards teaching/learning computational thinking.