Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin Ertuğrul Sancağı'ndaki faaliyetleri (1912-1930)
The activities of Turkish red crescent in Ertuğrul Sanjak (1912-1930)
- Tez No: 608954
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFİK ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
İsviçreli Henri Dunant, İtalya seyahatine çıktığı sırada Fransa-İtalya ittifakına karşı Avusturya İmparatorluğu'nun Solferino civarında 24 Haziran 1859 tarihinde yaptığı savaşa şahit olmuştur. Dunant, savaş sırasında yaşanan insanlık dışı olayları“Bir Solferino Hatırası”adlı eseriyle kaleme alarak yayınlamış ve böylece uluslararası kamuoyunun dikkatini çekmeyi başarmıştır. Dunant'ın eseri kısa sürede tüm Avrupa'yı etkilemiş ve İsviçre Federal Hükümeti'nin öncülüğünde ve ev sahipliğinde yapılan toplantıya katılan devletlerden Belçika, Danimarka, Fransa, Hess, Hollanda, İtalya, İspanya, Portekiz, Prusya, İsviçre, Wurtemberg ve ABD gibi 12 devletin imzası ile 22 Ağustos 1864'te Cenevre Sözleşmesi imzalanarak Kızılhaç resmi olarak kurulmuştur. Osmanlı Devleti ise bu sözleşmeyi bir faydası olmayacağı gibi zararı da olmaz mantığıyla 5 Temmuz 1865'te imzalamıştır. Hilâl-i Ahmer'in Türkiye'de asıl kuruluşu 1876-1877 Osmanlı Rus Savaşı'nın devam ettiği günlerde 14 Nisan 1877 tarihidir. Cemiyet, yardımlarına 1876-1877 Osmanlı-Rus Savaşı ile başlamış ve ardından 1893 Osmanlı-Yunan Savaşı'nda da orduya yardımlarda bulunmuştur. Hilâl-i Ahmer Cemiyeti bundan sonra yardımlarını daha da artırarak Trablusgarp Savaşı, Balkan Savaşları, I. Dünya ve İstiklal Savaşı'nda gerek asker ve gerekse sivil kişilere yardımlarda bulunmuştur. Öte yandan Hilâl-i Ahmer Cemiyeti'nin Ertuğrul Sancağı'ndaki teşkilatlanması I. Dünya Savaşı yıllarına rastlamaktadır. Sancak dahilinde teşkil edilen şubelere bir yandan ahali tarafından bağışlar yapılırken yine Merkez-i Umûmi'den de muhtaç kimselere yardım yapılması amacıyla ianatlar gelmekteydi. Yine İstiklal Harbi sırasında ve sonrasında sancak dahilindeki kaza ve nahiyelere gelen muhacir ile muhtaçlara da gerek nakdi olsun ve gerekse ayni yardımlar yapılmıştır. Hatta bu dönemde Hilâl-i Ahmer Cemiyeti tarafından muhtaçlara Bilecik Kazası'nda 28 hanelik meskenler inşa edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Swiss Henri Dunant witnessed the war of the Austrian Empire against Solferino on June 24, 1859 against the France-Italy alliance when he traveled to Italy. Dunant wrote the inhumane events that took place during the war with his work“A Solferino Memory”and thus managed to attract the attention of the international public. Dunant's work has influenced all of Europe in a short time and 12 countries such as Belgium, Denmark, France, Hess, the Netherlands, Italy, Spain, Portugal, Prussia, Switzerland, Wurtemberg and the USA, which participated in the meeting hosted by the Swiss Federal Government and hosted With the signature of the state, on August 22, 1864, the Geneva Convention was signed and the Red Cross was officially established. On the other hand, the Ottoman Empire signed this contract on 5 July 1865 with the logic that it will not be beneficial or harm. Hilal-i Ahmer's principal provider in Turkey 1876-1877 is April 14, 1877, the days of the Ottoman-Russian War continued. The community started its aid with the Ottoman-Russian War of 1876-1877 and then assisted the army in the 1893 Ottoman-Greek War. The Crescent-i-Ahmer Society increased its aid further and provided aid to both soldiers and civilians in the Tripoli War, the Balkan Wars, the First World and the War of Independence. On the other hand, the organization of the Crescent Society in Ertuğrul Sanjak coincides with the years of the First World War. While donations were made to the branches established within the sanjak by the people of the city, there were also conventions from the Merkez-i Umûmi to help those in need. Again, during and after the Independence War, the immigrants and the needy who came to the accident and the townships within the sanjak were given both in cash and in kind. Moreover, in this period, 28 households were built in Bilecik District for the needy by the Crescent Society.