Antonio Vivaldi'nin Rv.454 re minör obua Konçertosu'nun form, analiz ve icra yönünden incelenmesi
A study d minor Rv.454 oboe concerto by Antonio Vivaldi according to form, analysis and performance
- Tez No: 608955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VAHDET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Barok dönem; 1600 ile 1750 yılları arasında süre gelen ve 16.yüzyılın sonunda İtalya'da doğan ilk opera denemeleriyle başlayıp J.S. Bach'ın ölümüyle son bulan dönemdir. Sadece müzikte değil bilim ve tüm sanat dallarında çarpıcı örnekler verilmiştir. 17.yüzyılda sahne müziği ve çalgı müziğinin yükselişi, armoni tekniğinin hızla gelişmesi, Opera, oratoryo, kantat, konçerto, süit, sonat gibi müzik türlerinin ortaya çıkması ile müzikte yeni bir dönem başlamıştır. Barok dönemin önemli bestecilerinden Antonio Vivaldi'nin Konçerto türüne getirmiş olduğu yeni soluk, barok dönem ve sonraki dönemler için büyük bir oluşum ve altyapı sağlamıştır. Bu araştırmada Antonio Vivaldi' nin hayatı ve yaşadığı dönemin özellikleri, müzik stili, müzik tarihinde yeri ve önemi, Vivaldi'nin eserleri içinde önemli yeri olan Re minör Obua Konçertosu'nun form ve icra yönünden incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Baroque period; between 1600 and 1750, occured in opera essays which were borned in Italy by the end of the 16th century, ended with death of J.S. Bach. There were given well semples not only in musical but also in science and all branches of art. There was a'new term of the music began by rising of the stage music and instrumental music, progress of harmony technique rapidly and coming up opera, oratorio, cantata, concerto, suit. The new inspire of concerto was formed by Antonio Vivaldi, of Baroque, provideda great composition and background for baroque and the next other periods. In this investigation there are of Antonio Vivaldi and features of this time, his music style, the concerto of Re minör oboe which has an important role in musical history and his works, researched formulation and performing.