Limitations and improvement opportunities for implicit result diversification in search engines
Arama motorlarında dolaylı cevap çeşitlendirme için kısıtlamalar ve gelişme fırsatları
  1. Tez No: 608980
  2. Yazar: YAŞAR BARIŞ ULU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SENGÖR ALTINGÖVDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Arama motoru kullanıcılarının arama motorundan temel beklentisi sorgu sonuçlarının yapılan sorguyla alakalı olmasıdır. Buna ek olarak, sorgu sonuçları, sorgunun farklı anlamlarını da barındırmalıdır, ki bu problem literatürde arama sonucu çeşitlendirme şeklinde tanımlanmıştır. Çalışmamız ilk olarak geleneksel dolaylı çeşitlendirme metotlarının kısıtlamalarını incelemekte, ve özellikle kümeleme gibi optimizasyon yöntemlerinin çeşitlendirme performansını iyileştirmeyebileceğini göstermektedir. İkinci bir katkı olarak, dokümanları kelime kodlama tabanlı temsil etmenin çeşitlendirme başarımına etkisi incelenmekte ve bu yaklaşımın olumlu sonuç verdiği gösterilmektedir. Üçüncü bir katkı olaraksa aday küme büyüklüğünün dolaylı çeşitlendirme için kritik rol oynadığı gözleminden hareketle bu parametre için sorgu bazında tahminleme yapılması önerilmektedir. Bu amaçla dokümanlar arası, ve sorgu ile doküman arası benzerlikleri temsil eden zengin bir öznitelik kümesi kullanılmaktadır. Son olarak, dolaylı çeşitlendirmenin verimliliğini artırmak üzere dokümanlar arası benzerlikleri saklayan bir önbellek yapısı önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Search engine users essentially expect to find the relevant results for their query. Additionally, the results of the query should contain different possible query intents, which leads to the well-known problem of search result diversification. Our work first investigates the limitations of implicit search result diversification, and in particular, reveals that typical optimization tricks (such as clustering) may not necessarily improve the diversification effectiveness. Then, as our second contribution, we explore whether recently introduced word embeddings can be exploited for representing documents to improve diversification, and show a positive result. Third, as our detailed analysis reveals that the candidate set size plays a critical role for implicit diversification, we propose to automatically predict the size of the candidate set on per query basis. To this end, we use a rich set of features based on the inter-similarity of documents and similarity between queries and documents. Finally, we propose caching similarities of document pairs to improve the processing time efficiency of implicit result diversification.