Arkeolojik veriler ışığında geç Tunç Çağı'nda Güneybatı Anadolu'nun kültürel gelişimi
Cultural development of southwestern Anatolia during the Late Bronze Age in the light of archaeological evidence
  1. Tez No: 609096
  2. Yazar: SEVİLAY ZEYNEP YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN DİLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 239
Özet
Bu doktora tezi Batı Anadolu Bölgesi içinde yer alan Güneybatı Anadolu'nun Geç Tunç Çağı kültürel gelişimini arkeolojik kazı ve yüzey araştırması verilerine dayanarak açıklamayı amaçlamaktadır. Güneybatı Anadolu Geç Tunç Çağı üzerine benzeri kapsamlı bir çalışma yapılmamıştır. Önceki çalışmalarda, bölgenin buluntu merkezleri özelinde, dönemle ilgili arkeolojik bilgiler kısa kazı raporlarından gelmekte ya da Ege arkeolojisinde dönemin fenomen konusu olan Minos ve Miken materyal kültürüne odaklanılmış, bahsi geçen döneme bölgesel ölçekte yaklaşılmamıştır. Bunun yanında, yapılan çalışmalarda“kolonizasyon kriterleri”test edilmiş ya da“hibrid malzemeler”üzerinden“akültürasyon”süreçleri ele alınmıştır. Bölgenin Geç Tunç Çağı malzemesi kendi adına bütüncül bir yaklaşımla ele alınmamıştır. Çalışma şu araştırma sorularını cevaplandırmaya çalışmıştır: Güneybatı Anadolu Geç Tunç Çağı kültürü tanımlanabilir mi? Bölge Geç Tunç Çağı'nda kültürel sınırlara sahip midir? Materyal kültürü nasıldır? Yerleşmeler arası kültürel bütünlük var mı? Yerleşimler özgün kimlik sergiliyorlar mı? Çalışma sonucunda bölgenin iletişim ağı üzerinde yer alan yerleşimlerin çevre kültürlerle etkileşimi sonucunda ünik bir kültür oluşturulduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explain the cultural development of Southwestern Anatolia in Western Anatolia by studying the archaeological evidence of excavations and surveys. Such a similar comprehensive study on the Late Bronze Age of Southwestern Anatolia has never been done. In the previous studies, the archaeological knowledge about the find locations comes from the short excavation reports or the focus has been laid on the Minoan and Mycenaean material culture, a phenomenal topic of the period. Furthermore, the criteria of“colonization”have been tested or“acculturation process”has been discussed over the“hybrid products”. However, the Late Bronze Age material of the region itself has not yet been studied from a holistic perspective. In this dissertation, these questions are tried to answered: Can a Southwestern Anatolia Late Bronze Culture be definable? Did region have cultural borders in the Late Bronze Age? How the material culture looks like? Was there a unity between settlements? Do the settlements show any distinctive identities? As a consequence, this study speculates that the settlements situated on the communication network created a unique culture due to their interactions with neighboring cultures.