Afganistan'da yerel yönetimler ve sorunları
Local governments and problems in Afghanistan
- Tez No: 609097
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE YILDIZ ÖZSALMANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada, 2001 sonrası Afganistan devlet yapısının oluşumu ile birlikte, merkeziyetçi devlet yapısı çerçevesinde yerel yönetimlerin idari, politik ve ekonomik faaliyetlerini nasıl yürüttükleri ortaya koymak amaçlanmıştır. Çalışmada ilgili literatür (kitap, dergi, tez, bildiriler) taranmış, Türkçe ve Farsça kaynaklardan yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen sonuçlara göre yerel yönetimler merkeziyetçi devlet idaresi altında faaliyetlerini sürdürmektedir. Yerel yönetimlerin kendi idari sahalarındaki politik, ekonomik ve yönetimsel işlerle ilgili merkezin onayına gereksinim duymasının, yerel yönetimler ile merkezi yönetim arasındaki bu keskin hiyerarşik ilişkiyi ortaya koyduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to carry out the administrative, political and economic activities of the local administrations within the framework of the centralized principle of the administrative, political and economic activities of the state with the formation of the Afghanistan state structure after 2001. In this study, secondary literature search (book, magazine, written thesis, symposium and article) was done and Turkish and Persian sources were used. The result of this study is that all organs of state (central-local) administrations carry out their administrative, political and economic activities within the scope of the centralized principle, especially local administrations cannot perform the activities that should be carried out in their fields without the approval of central government.