Almanya'daki Türklerin Türkiye seçimlerindeki seçmen davranışları
Voting behavior of German Turks in Turkish election
- Tez No: 609139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
İkinci Dünya Savaşı sonrası yeniden yapılanma dönemine giren Avrupa ülkeleri artan sanayi güçleri ve ekonomik gelişimleri karşısında nüfusları işçi ihtiyacını karşılayamayınca işçi göçü adı altında göçmen işçi ithal etmeye başlamışlardır. Bu sürecin bir sonucu olarak Türkiye Cumhuriyeti ile Almanya Federal Cumhuriyeti arasında yapılan anlaşma gereği Türk işçiler 1961 yılında ilk kez toplu olarak Almanya'ya çalışmak için göç etmişlerdir. Önceleri“konuk işçi”statüsüyle geri dönmek üzere gittikleri Almanya'da değişen şartlar sonucunda kalıcı olmuşlar ve aile birleşimlerinin de etkisiyle günümüzde sayısı 3 milyonu geçen bir topluluk haline gelmişlerdir. Bu işçiler ve ailelerinin büyük kısmı daha önceden hiç tanımadıkları, kültürel olarak yabancılık duydukları bir ülkede yaşamış, ilerleyen yıllarda Alman vatandaşı olmuşlar ancak Türkiye ile de bağlarını korumuşlardır. Bu kişiler vatandaşlıkları ne olursa olsun (sadece Alman vatandaşı olup Türk vatandaşlığından çıkan kişilerin de olduğu göz önünde bulundurulmalıdır) Türkiye'nin Avrupa'daki temsilcileri olmakla beraber, 1987 yılında elde ettikleri oy verme hakkıyla Türkiye siyasetinde de söz sahibi olmuşlardır. 2000 yılında Alman vatandaşlığını da alan ve çift vatandaş statüsünde olan Türk vatandaşları aynı zamanda Almanya seçimlerinde de oy kullanma hakkına sahip olmuşlardır. Bu tez kapsamında bu vatandaşların Almanya'ya göç süreçleri anlatılmış ve yaşadıkları sosyal sorunlara değinilip bunun yanında da Türkiye seçimlerindeki oy verme eğilimleri ve oy verme eğilimlerini etkileyen faktörler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
European countries, which have entered into a restructuring period after the Second World War, have started to import migrant workers under the name of labor migration when their population could not meet the necessary number of workers due to increasing industrial production and economic development. As a result of this process, according to the agreement between the Federal Republic of Germany and the Republic of Turkey, a group of Turkish workers have emigrated to Germany to work for the first time in 1961. They have become permanent in Germany where they had gone as a“Guest Worker”. The Turkish population in Germany has now reached over 3 million. The majority of these workers and their families have become citizens in a country where they felt alienated, but have also maintained emotinal connection with Turkey. These people are representatives of Turkey in Europe regardless of their nationality. They have gained the right to vote in 1987 and therefore have become influential in Turkish politics, too. Turkish citizens, who also received German citizenship in 2000 and had dual citizenship status, have acquired the right to vote in the German elections as well. In this thesis, the migration process of these people to Germany are explained. Within that framework, their voting behavior in Turkish elections is analyzed.