Süt dişi amputasyon tedavisinde çeşitli madde ve tekniklerin karşılaştırılması
- Tez No: 60914
- Danışmanlar: PROF.DR. ALTAN GÜLHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 50 süt azısına formökrezol vital amputasyon tekniği, 50 süt azısına glutaraldehit vital amputasyon tekniği ve 40 süt azısına timolü çinko oksit öjenol patının kullanıldığı mortal amputasyon tekniği uygulandı ve tedaviden 6 ay sonra süt azıları klinik, radyolojik ve histolojik açı dan değerlendirildi, elde edilen bulgular istatiksel olarak karşılaştırıldı. Formökrezol, glutaraldehit vital amputasyon teknikleri ile mortal amputasyon tekniği uygulanan süt azılarında saptanan klinik ve radyolojik başarı oranları anlamlı bulunmadı. Histolojik değerlendirmeler sonucunda, glutaraldehit vital amputasyon tekniğinin formökrezol vital amputasyon tekniği ve mortal amputasyon tekniğine göre süt azılarında daha az nekroz, iltihap ve kireçli dejenerasyon oluşturduğu, buna karşılık bu olgularda tersiyer dentin yapımının daha fazla olduğu gözlendi. Timollü çinko oksit öjenol patının kullanıldığı mortal amputasyon tekniğinin de formökrezol ve glutaral dehit vital amputasyon teknikleri kadar başarılı olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
- 82 - SUMMARY In this study, formocresol pulpotomy technic to 50 primary molars, glutaraldehit pulpotomy technic to 50 primary molars, and mortal pulpotomy technic followed by zinc oxide- eugenol-tymol base to 40 primary molars were performed. After six months following the treatment, the primary molars were evaluated clinically, radiographically, histologically and the results obtained were compared statistically. The clinical and radiographic rates of success cal culated for the primary molars treated with formocresol pul potomy technic, glutaraldehit pulpotomy technic and mortal pulpotomy technic were not found significant. The results of the histologic observations showed that the glutaraldehit technic caused less necrosis, inflammation and calcific degeneration and more reperative dentin in the primary molars compared to the formocresol technic. Further more, the mortal pulpotomy technic followed by zinc oxide- eugenol-thymol base was found to be as successful as the for mocresol and glutaraldehit vital pulpotomy technics.