Aydın ovası koşullarında infrared termometre tekniği ile pamukta bitki su stresi indeksi (CWSI) ve sulama zamanının belirlenmesi
Determination of crop water stress index and irrigation scheduling of cotton by using infrared thermometer techniques in Aydin plain conditions
- Tez No: 609344
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET DAĞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma 2018 yılında, Aydın Adnan Menderes Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği arazilerinde yürütülmüştür. Araştırma, Aydın koşullarında kütlü pamuk veriminin tahmininde bitki su stres indeksinin (CWSI) belirlenmesi amacıyla kurulmuştur. Çalışmada pamuk verimi ve CWSI hesaplanmasında 1,20 m kök bölgesinde tüketilen beş farklı sulama düzeyi (100, 75, 50, 25 ve 0 %) incelenmiştir. En yüksek verim ve toplam bitki su tüketimi tam sulama yapılan %100 konusundan elde edilmiştir. Bu konudan elde edilen kütlü verimi, bitki su tüketimi ve su kullanım randımanı sırasıyla, 598,5 kg/da, 801 mm, ve 0,747 kg/m3 bulunmuştur. Çalışmada beş sulama düzeyi için bitki taç sıcaklığı, hava sıcaklığı ve buhar basıncı açığı kullanılarak CWSI hesaplanmıştır. CWSI değerleri arttıkça; topraktaki nem açığı artmış fakat pamuk kütlü verimleri azalmıştır. Çalışma sonucunda, bitki su stresi indeksi değerlerinden sulama zamanının belirlenmesinde yararlanılabileceği saptanmıştır. En yüksek pamuk veriminin sağlandığı S1 tam sulama konusundan sulama öncesi ortalama CWSI= 0,22 değeri elde edilmiştir. Çalışmada ortalama CWSI değerleri ile pamuk kütlü verimi arasında ikinci dereceden önemli“Y = -2161,8 CWSI2 + 1007,5 CWSI +511,76”eşitliği bulunmuş ve bunun Aydın koşullarında pamuk verim tahmininde kullanılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study has been conducted in the fields of the Research and Application Farm of Faculty of Agriculture at Aydın Adnan Menderes University, during the year of 2018. This study was carried out to determine crop water stress index (CWSI) to predict raw cotton yield under Aydın province. The effects of five different irrigation levels (100, 75, 50, 25 and 0 % replenishment of soil water depleted from the 1.20 m soil profile depth) on raw cotton yields and the resulting CWSI were investigated. The highest yield and total water use were obtained under fully irrigated cotton plots (100 % replenishment of soil water depleted). The raw cotton yield, water use and water use efficiency of fully irrigated cotton were 598,5 kg/da, 801 mm, and 0,747 kg/m3, respectively. The CWSI was calculated from measurements of canopy (Tc) and ambient air (Ta) temperatures and vapor pressure deficit (VPD) values for five irrigation levels. The CWSI values increased with increased soil water deficit and raw cotton yields decreased with increasing CWSI values. The results of this study indicated that the CWSI values could be useful to determine irrigation time. An average CWSI of 0.22 before irrigation time provided highest raw cotton yield from S1 fully irrigated treatment. The yield was directly correlated with seasonal mean CWSI values and the second order polynomial equation“Y = -2161,8 CWSI2 + 1007,5 CWSI +511,76”can be used to predict the yield potential of raw cotton under the Aydın province.