Androgenetik alopesili hastalarda tedavi takibinde trikoskopinin yeri
The value of trichoscopy in the follow-up care of patients with androgenetic alopecia
- Tez No: 609343
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESİBE DEREN ÖZCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Androgenetik alopeside cerrahi dışı tedavilere uzun süre, hatta ömür boyu devam edilmesi, dolayısıyla tedavi etkinliğinin objektif yöntemlerle takibi gerekir. TrichoScan günümüzde bu amaçla kullanılan en başarılı yöntemdir. Öte yandan ücretli bir yazılım olması, işlemin zaman alması ile sadece belirli marka videodermoskop ve el dermoskoplarıyla uyumlu çalışması gibi kısıtlılıkları vardır. Dolayısıyla, AGA tedavisinin takibinde kullanılabilecek daha kolay, ucuz ve hızlı, aynı zamanda güvenilir yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Trikoskopi, farklı tip alopesilerin tanısında başarılı bir şekilde kullanılsa da bu yöntemin tedavi takibindeki yeri bilinmemektedir. Bu araştırmada androgenetik alopesi tanısı alan hastalarda tedavi öncesi ve sonrasındaki trikoskopik bulguların değerlendirilmesi ve TrichoScan yazılımının sonuçlarıyla karşılaştırılması, böylece trikoskopinin tedavi takibindeki yerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu prospektif çalışmaya klinik ve trikoskopik olarak androgenetik alopesi tanısı konan 95 hasta alındı. Sol frontoparietal bölgede 1 cm2'lik daire şeklinde bir alandaki saçlar uzunluğu 0.5-1 mm olacak şekilde kesildi. Tedavi öncesi 95 hastadan ve tedavinin 3. ayının sonunda kontrole gelen 61 hastadan FotoFinder (Medicam 800) videodermoskop aracılığı ile trikoskopik fotoğraflar elde edildi. Bu fotoğrafları saç hastalıkları ve trikoskopi konusunda az deneyimli (doktor A) ve deneyimli (doktor B) 2 doktor, doktor A 2 kez olmak üzere, inceledi. Toplam, terminal ve vellüs saç sayısı ile terminal saçların vellüs saçlara oranı belirlendi. Aynı sayısal veriler TrichoScan analiziyle de hesaplandı. Her iki doktorun elde ettiği sayısal veriler TrichoScan yazılımının bulduğu değerler ile karşılaştırıldı. Doktor A'nın TrichoScan ile uyumu tedavi öncesi terminal ve toplam saç sayısı için orta (sırasıyla CCC=0.9443, %95GA, 0.9179-0.9624; CCC=0.9412, %95 GA, 0.9131-0.9604), tedavi sonrasında ise iyi (sırasıyla CCC=0.9755, %95 GA, 0.9602-0.9849; CCC=0.9631, %95 GA, 0.9403-0.9773) düzeyde idi. Hem tedavi öncesi hem de sonrasında vellüs saç sayısı (sırasıyla CCC=0.8199, %95 GA, 0.7433-0.8752; CCC=0.8974, %95 GA, 0.8366-0.9364) ve terminal saçların vellüs saçlara oranı (sırasıyla CCC=0.8161, %95 GA, 0.7395-0.8718; CCC=0.8719, %95 GA, 0.7989-0.9195) için zayıf bulundu. Doktor B'nin TrichoScan ile uyumu hem tedavi öncesi hem de sonrası terminal (sırasıyla CCC=0.996, %95 GA, 0.9944-0.9975; CCC=0.9991, %95 GA, 0.9985-9994), vellüs (sırasıyla CCC=0.990, %95 GA, 0.9862-0.9938; CCC=0.9948, %95 GA, 0.9914-0.9968) ve toplam saç sayısı (sırasıyla CCC=0.9971, %95 GA, 0.9956-0.9980; CCC=0.999, %95 GA, 0.9984-0.9994) için mükemmel, terminal saçların vellüs saçlara oranı için iyi (sırasıyla CCC=0.9734, %95 GA, 0.9607-0.9821, CCC=0.9875, %95 GA, 0.9793-0.9925) düzeyde bulundu. Trikoskopi, androgenetik alopesili hastalarda terminal, vellüs ve toplam saç sayısı ile terminal saçların vellüs saçlara oranı hesaplanarak yapılan tedavi takibinde, saç hastalıkları ve trikoskopi konusunda deneyimli bir doktor tarafından uygulandığında duyarlı bir yöntem olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The Value of Trichoscopy in the Follow-up Care of Patients with Androgenetic Alopecia 4Androgenetic alopecia requires a long-term, and even life-long continuation of nonsurgical therapy, and thus necessitates the follow-up of treatment efficacy using objective methods. TrichoScan is currently the most successful method adopted for this purpose. On the other hand, it is a paid software, it takes time to process and only works with certain brand videodermoscopes and hand dermoscopes. Therefore, there is a need for more easy-to-apply, inexpensive, quick and as well as reliable method. Trichoscopy has been used successfully for the diagnosis of various types of alopecia, however its value in follow-up care of patients with androgenetic alopecia is yet unknown. In this study, we aimed to evaluate the trichoscopic findings before and after treatment in patients diagnosed with androgenetic alopecia, compare the findings with the results of a TrichoScan software analysis, and determine the value of trichoscopy in the follow-up care of patients with AGA. This prospective study included 95 patients who were diagnosed with androgenetic alopecia based on clinical and trichoscopic examinations.The hairs in a 1 cm2 circular area in the left frontoparietal region were cut to a length of 0.5–1 mm. Trichoscopic images were acquired before treatment in all and at the end of 3 months of treatment in 61 patients. The images were evaluated by two physicians, one with less experience (physician A) and the other with broad experience (physician B) in hair diseases and trichoscopy. Physician A evaluated the images twice. The total number of hairs, the number of terminal and vellus hairs, and the ratio of terminal to vellus hairs were determined. The same numerical data was calculated also with TrichoScan analysis. The numerical data obtained by the two physicians were compared with those obtained using the TrichoScan software. The agreement between physician A and TrichoScan prior to treatment was moderate for the number of terminal hairs and the total number of hairs (CCC=0.9443, 95% CI, 0.9179–0.9624; CCC=0.9412, 95% CI, 0.9131–0.9604, respectively) and good post-treatment (CCC=0.9755, 95% CI, 0.9602–0.9849; CCC=0.9631, 95% CI, 0.9403–0.9773). Agreement for the number of vellus hairs (CCC=0.8199, 95% CI, 0.7433–0.8752; CCC=0.8974, 95% CI, 0.8366–0.9364, respectively) and the terminal to vellus hair ratio (CCC=0.8161, 95% CI, 0.7395–0.8718, CCC=0.8719, 95% CI, 0.7989–0.9195, respectively) both before and after treatment was poor. The agreement between physician B and TrichoScan both before and after treatment was excellent for the number of terminal hairs (CCC=0.996, 95% CI, 0.9944–0.9975; CCC=0.9991, 95% CI, 0.9985–9994, respectively), the number of vellus hairs (CCC=0.990, 95% CI, 0.9862–0.9938; CCC=0.9948, 95% CI, 0.9914–0.9968, respectively) and the total number of hairs (CCC=0.9971, 95% CI, 0.9956–0.9980; CCC=0.999, 95% CI, 0.9984–0.9994, respectively) and good for terminal to vellus hair ratio (CCC=0.9734, 95% CI, 0.9607–0.9821, CCC=0.9875, 95% CI, 0.9793–0.9925). Trichoscopy can be used as a sensitive method in the follow-up care of patients with androgenetic alopecia, based on the determination of the number of terminal hairs, the number of vellus hairs, the total number of hairs and the terminal to vellus hair ratio, when performed by a physician with experience in hair diseases and trichoscopy.