Max Scheler'de değer ve öznelerarasılık
Value and intersubjectivity in Max Scheler
  1. Tez No: 609386
  2. Yazar: YEKTA MÜNİB HATİBOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE ŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Max Scheler'in erken dönem fenomenologlar arasında en önemli ahlak felsefecilerinden birisi olduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışmada öncelikle Scheler fenomenolojisinin temel özellikleri, Husserl fenomenolojisiyle karşılaştırmak ve Kant felsefesiyle ilişkisi üzerinden gösterilmek suretiyle ortaya konulmaya çalışıldı. Ardından kendi etiği için nesnel bir zemin oluşturma aracı olarak Scheler'in değer teorisi incelemeye konu edildi. Son olarak onun öznelerarasılık ve sosyal alanın deneyimi üzerine görüşleri incelendi. Böylece Scheler'in etikte öznellik iddiası ve solipsizmle nasıl yüzleştiği meselesi gün yüzüne çıkartılmaya çalışıldı.
Özet (Çeviri)
Max Scheler is arguably the most important moral philosopher among early phenomenologists. In this study, we first show fundamental qualities of Scheler's phenomenology through comparisons with Husserl's phenomenology and his relation to Kant's philosophy. Subsequently we examine Scheler's theory of value as a means of forming an objective ground for his ethics. Lastly, we explain his position on intersubjectivity and experience of the social realm. Thus, we aim to demonstrate how Scheler faces the claim of subjectivity in ethics and the problem of solipsism.